Dolná komora nemeckého parlamentu (Bundestag) schválila vo štvrtok zníženie cien cestovných lístkov na verejnú dopravu a daňové úľavy na pohonné hmoty. Cieľom je zastaviť nárast cien. TASR správu prevzala z agentúry DPA a webovej stránky týždenníka Die Zeit.

Mesačné lístky na regionálnu autobusovú a vlakovú dopravu budú počas júna, júla a augusta dostupné za deväť eur. Tieto opatrenia budú financované z prostriedkov vlády, ktorá na to vyčlenila 2,5 miliardy eur. Návrh ešte musí v piatok odobriť horná komora nemeckého parlamentu Bundesrat.

Nemecká opozícia však tieto opatrenia kritizuje. Poslanec opozičnej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Michael Donth ich označil za ,,drahý experiment", napísalo periodikum Die Zeit. Plánované dotácie nebudú pre niektoré spolkové krajiny dostatočné, preto je rozhodnutie Bundesratu o odobrení týchto opatrení stále otvorené, píše Die Zeit. Vládny balíček zahŕňa aj zníženie cien benzínu a motorovej nafty prostredníctvom dočasných daňových úľav.

Cieľom opatrení je dostať ceny pohonných hmôt naspäť na úroveň pred krízou. Tie začali prudko rásť po tom, ako Rusko vo februári začalo útok na Ukrajinu, píše DPA. Táto agentúra však dodáva, že ceny pohonných hmôt v Nemecku odvtedy opätovne poklesli.

Ďalšie dôležité správy

Vyskúšajte si pripraviť kvások z piva!
Neprehliadnite

K letu patrí pivo. Niet ho však do čoho plniť, chýbajú fľaše