Len pred vyše mesiacom americká administratíva Joa Bidena obvinila krajiny OPECu, že sa snažia držať cenu ropy umelo hore. Dôvodom bolo rozhodnutie o znížení jej produkcie o dva milióny barelov denne. To prišlo vo veľmi citlivom čase pre amerického prezidenta, ktorého strana čelila voľbám do Kongresu.

Cena benzínu je jedným z kritických parametrov hodnotenia ekonomiky americkým voličom. Aj preto sa J. Biden snažil mesiace cenu znižovať rozpúšťaním strategických rezerv. Do toho, a tesne pred voľbami spravil OPEC rozhodnutie, ktoré eliminovalo jeho snahy. Nečudo, že sa opäť začala skúmať možnosť právne označiť spoločenstvo producentov za kartel.

Washington obvinil Rijád, že stojí na strane Moskvy, no ten sa bránil, že rozhodnutie OPECu je čisto ekonomické. Po vyše mesiaci sa ukázalo, že producenti ropy mali absolútnu pravdu – trhu s ropou rozumejú omnoho lepšie ako Biely dom. Dokonca aj pri dohodnutom poklese produkcie sa cena ropy v pondelok prepadla k úrovniam zo začiatku roka.

Inak povedané, cena ropy je nižšie, ako bola pred vojnou na Ukrajine. Biely dom zažil ekonomickú a politickú blamáž. Ale stále menšiu ako Kremeľ, ktorý veril, že s priebehom vojny bude cena ropy rásť, čím dokáže kompenzovať výpadky jej predaja. Stal sa ale pravý opak, a jediný, kto sa môže tešiť z lacnej ropy je Európska únia, pre ktorú by dlhodobo vysoká cena ropy a zemného plynu naraz bola katastrofou.

Tu sa však dobré správy končia.

ilustracia, lagarde, graf, inflacia
Neprehliadnite

Inflácia na vrchole: Prečo inflácia prudko vzrástla a môže aj prudko poklesnúť

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa