Krach FTX neskočil krachom FTX. Problémy s likviditou sa presúvajú na ďalšie firmy v sektore. V stredu zastavila výplatu vkladov jedna z najvplyvnejších krypto spoločností, Genesis. Jej divízia bola významným poskytovateľom kryptopôžičiek, ktorých úrok presahoval 8 percent. Pod tlak sa dostali aj ďalšie spoločnosti pôsobiace na podobnom princípe.

Problémy Genesis sú ďalším pripomenutím typických následkov finančných kríz: príliš veľa nekontrolovaného rastu peňazí spôsobuje investície do neudržateľných špekulácií. Keď skolabujú, následky sú veľké. Ako napríklad teraz, keď až tri štvrtiny investorov do kryptomien je v stratách. V roku 2008 to ale bolo ešte omnoho horšie. A najmä v jednom z najmenších štátov sveta.

Šialený príbeh Islandu ukazuje, akú deštrukčnú schopnosť majú lacné peniaze.

Po prasknutí bubliny dotcom na začiatku nového storočia sa stali peniaze lacné a dostupné. A tak si hľadali príležitosti na veľké zhodnotenie. Jednou z nich bol finančný trh, o ktorý sotva niekedy nejaký investor zakopol. Island s 250-tisícmi obyvateľmi dlhodobo ponúkal zhodnotenie peňazí na úrovni okolo desať percent.

Tento výnos sa stal pre investorov hladných po ziskoch neuveriteľne atraktívny. Japonci, ktorí mali doma nulové sadzby, začali vyhľadávať nórske a švédske koruny, ale časom objavili aj islandské koruny. Nielen z Japonska, do miniatúrnej krajiny začali prúdiť obrovské množstvá peňazí z celého sveta.

Domáca mena za päť rokov posilnila raz toľko. Akciový trh narástol 8-násobne. Komerčné banky nevedeli čo s peniazmi. Rástli do nepredstaviteľných rozmerov, keď sa ich bilančná suma každý rok zhruba zdvojnásobila. Nenapadlo ich nič lepšie, ako kupovať svoje vlastné akcie. Čoskoro 75 percent akciového trhu tvorili bankové tituly.

Krajina neuveriteľne „zbohatla“. Na Islande sa predávalo viac Range Roverov ako v akejkoľvek inej severskej krajine. Súkromné dopravné lietadlá sa stali bežnou súčasťou života. Ľudia sa začali výrazne zadlžovať a trh nehnuteľností prudko narástol. Všetko vyzeralo úžasne.

Mayor Of London Reveals Trafalgar Square's Fourth Plinth Exhibit
Neprehliadnite

Storočný úpadok globálnej veľmoci naberá na obrátkach. Finančnú mekku predbieha mekka luxusu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa