Cathie Woodová pochopila silu monetárnej politiky na vlastnej koži. Neskončila tak zle, ako Sam Bankman-Fried, zakladateľ kryptoburzy FTX, ktorý si pravdepodobne odsedí vo väzení desaťročia. Svojim aktívnym ETF fondom ARK Innovation ale spôsobila investorom, ktorí ho nakupovali na vrchole, stratu 75 percent.

Obaja veľkí vizionári a fanúšikovia kryptomien zažili extrémny úspech nasledovaný extrémnym prepadom. Za oba môže Fed.

Aktívne spravovaný ETF fond C. Woodovej zarobil v roku 2019 drobných 36 percent, aby v nasledujúcom roku získal 153 percent. Nič to nezmenilo na fakte, že teraz sa obchoduje presne tam, kde na začiatku roka 2019. Veľký zisk zmizol v priebehu pár mesiacov.

Ešte horšie je na tom FTX token, ktorý mal v tom istom čase hodnotu menej ako dva doláre. Medzitým v septembri 2021 vzrástol na takmer 80 dolárov. V súčasnosti ale skončil tam, kde začal. Firma medzitým stihla klientom prerobiť miliardy dolárov a S. Bankman-Fried sa z pozície jedného z 50 najbohatších ľudí sveta prepadol medzi bezdomovcov.

Obaja za svoj úspech a aj za následný neúspech môžu viniť Federálny rezervný systém. Ten pomocou extrémne uvoľnenej monetárnej politiky výrazne prispel ku kryptomenovému a akciovému šialenstvu. A keď prišla vysoká inflácia, tak utesnením monetárnej politiky spôsobil dieru likvidity, na ktorú doplatili špekulatívne investície.

Rastové akcie, na ktoré vsádzala C. Woodová, sa prepadli, a krytomeny, na ktoré vsádzal S. Bankman-Fried skolabovali. Ani jeden typ investície nemusí mať za sebou ešte dno.

Dôvod prepadu špekulatívnych investícií je jednoduchý – keď neustále a výrazne rastie množstvo peňazí v obehu, profitujú z toho všetci. Najviac tí, ktorí predávajú žiarivú budúcnosť svojich aktív. Keď však voda opadne, ukáže sa, kto pláva nahý.

Markets Open As Fed Plans Another Rate Hike
Neprehliadnite

Veľká inflácia je fuč - ceny sa prepadajú a akcie sa radujú. Predčasne

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa