Jeden z najväčších technologických lídrov – Microsoft - oznámil zrušenie tisícov pracovných miest. K podobným krokom aktuálne pristupujú mnohé – najmä technologické – firmy kvôli obavám z prichádzajúcej recesie.

Najmä technologické firmy totiž počas pandémie výrazne narástli a teraz, keď dopyt po ich produktoch a službách či reklamnom priestore (ako v prípade Google a Meta) bude klesať, logicky sa snažia optimalizovať náklady. Ako sa na opatrenia v snahe udržať si dobré finančné výsledky pozerajú investori a ako sa vyvíjajú ceny akcií?

11-tisíc zamestnancov na úrade práce

Microsoft chce prepustiť 5 percent svojich zamestnancov, čo je približne 11 000 pracovníkov po celom svete. S prepúšťaním začal už minulý rok, avšak oproti minuloročnému 1 percentu prepustených zamestnancov ide aktuálne o zostrenie tempa redukcie pracovných miest. To by mohlo naznačovať, že vedenie Microsoftu sa bojí, že v tomto a budúcom roku príde dlhodobejší pokles dopytu a zisky budú výraznejšie klesať.

Výsledky v poklese

Celý technologický sektor zažil po rekordnom plusovom roku 2021 celoročný pokles v minulom roku. V prípade akcií Microsoftu hovoríme o ročnom poklese o 23 percent. Dnes sa nachádzajú na úrovni 240 dolárov za akciu. Odhaduje sa, že Microsoft má potenciálne priestor zredukovať počet zamestnancov vo viacerých krokoch až o tretinu.

Napriek aktuálnemu prepúšťaniu sú očakávania analytikov skôr negatívne. Microsoft tento týždeň reportoval výsledky v druhom fiškálnom štvrťroku s najpomalším nárastom tržieb od fiškálneho roku 2017, a to iba na úrovni 2 percent a s poklesmi pri prevádzkovom aj čistom zisku, ako aj pri zisku na akciu.

Výkonnosť akcií spoločnosti Microsoft Corporation za posledných 5 rokov
Zdroj: Investing
Výkonnosť akcií spoločnosti Microsoft Corporation za posledných 5 rokov

Technologický sektor bude aj v roku 2023 trpieť

Gigant zakladateľa Billa Gatesa nie je jediný, ktorý sa zbavuje zamestnancov. Aj obrovské firmy ako Google, Meta alebo Amazon robia rovnaké kroky. Navyše Microsoft a Meta sa chystajú rušiť aj niektoré kancelárie v USA. Všetky tieto signály hovoria jasnou rečou: technologické firmy sa snažia vyrovnať s viacerými ťažkosťami, pričom spomalenie rastu technologického sektoru sa prehlbuje.

Na trhu vidíme, že dlhodobo populárnych nákupov akcií technologických firiem ubúda a prelievajú sa do iných oblastí. Zatiaľ sa zdá, že po poklese v roku 2022 sa ani v roku 2023 nebude na negatívnom vývoji nič meniť. Investície do tohto segmentu je lepšie skôr odložiť, respektíve minimálne dôkladne zvážiť.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora