V úvode roka 2021 organizovaný dav malých investorov vyhnal akcie upadajúcej firmy GameStop do „nebeských výšok“ a tento scenár sa opäť zopakoval začiatkom júna pri akciovom titule AMC Entertainment. Vyzerá to tak, že inštitucionálni investori si budú musieť zvyknúť na novú realitu, v ktorej malí investori dokážu otočiť akcie proti očakávanému smeru vývoja.

Gamestop predznamenal nový fenomén

Pripomeňme si udalosti z konca januára. Akcie predajcu videohier GameStop vzrástli v priebehu jedného týždňa o 1 784 percent vďaka špekulácii armády retailových investorov na fóre WallStreetBets, ktoré pôsobí na stránkach Reddit.com. Organizovaná skupina išla proti veľkým hedžovým fondom, ktoré akcie Gamestop shortovali, čo laicky povedané znamená, že predpokladali pokles ich hodnoty. Akcie GameStop zažili historicky najúspešnejší týždeň na burze napriek tomu, že firma je dlhodobo v strate a má za sebou zatváranie stoviek predajní v USA. Malí investori síce krátkodobo vyhrali, ale po veľkolepom raste prišiel aj veľkolepý pád akcií tejto spoločnosti. Rozplynuli sa tak vízie ďalšieho rastu hodnoty GameStop, čím argumentovali účastníci fóra WallStreetBets, keď vyzývali malých investorov držať nakúpené akcie.

Nárast o vyše 300 percent za pár dní

Úvodom júna sa základný scenár z januárového „útoku na hedžové fondy“ zopakoval. WallStreetBets sa zamerali na akcie AMC Entertainment, ktoré si vďaka sústredenému nakupovaniu malých investorov pripísali na konci mája približne 322-percentný nárast hodnoty. Treba však dodať, že následne cenné papiere firmy vstúpili do fázy korekcie hodnoty. Ani následný prepad akcií, ktoré malí investori dokážu dočasne „vystreliť“ smerom nahor, ich očividne neodrádza. Do centra pozornosti malých investorov sa napríklad opäť po čase dostal GameStop a spolu s ním spoločnosti BlackBerry a Bed Bath & Beyond Inc.

Prudký rast akcií napriek historickej strate

Vstup malých investorov sa prejavil aj pri renomovanom akciovom titule American Airlines. Tieto veľké aerolinky pre dopady pandémie ohlásili svoju historicky najväčšiu stratu. Napriek tomu ich akcie krátko na to vyleteli hore o 70 percent. Keďže za rastom akcií nestáli absolútne žiadne ekonomické ukazovatele, ale len masívna investícia malých investorov, korekcia smerom nadol na seba nenechala dlho čakať.

Za všetkými spomenutými pohybmi na finančných trhoch stojí práve skupina WallStreetBets. Jej cieľom je prerozdelenie majetku vo svete tým, že nechá krvácať obrovské hedžové fondy. Uvedené prípady reálne dokazujú, že dostatočný počet drobných investorov dokáže pri spojení síl vyvolať skutočne zásadné pohyby na trhoch. Tento fenomén by ešte pred pár rokmi nebol možný. Avšak v súčasnosti sa online investovanie výrazne rozšírilo a najmä v Spojených štátoch funguje viacero diskusných fór, kde investori zdieľajú skúsenosti, názory a informácie z diania na trhoch alebo kopírujú stratégie ďalších investorov. Od tohto je len krok ku koordinovanej akcii na finančných trhoch, zameranej na konkrétny akciový titul.

Aj keď uvedený fenomén vznikol iba nedávno, jeho dopad na globálne akciové trhy rieši dokonca aj americká administratíva. Dôvodom je nestabilita, ktorú nečakané pohyby vyvolávajú. Keď sú kapitálové trhy pod vplyvom uvedených manipulácií zo strany malých investorov, stávajú sa menej predvídateľné, čiže oveľa volatilnejšie a ťažšie sa odhaduje ich budúci vývoj. To ohrozuje stabilitu celej ekonomiky. Bude zaujímavé sledovať, či, a akým spôsobom americké regulačné orgány pristúpia k potenciálnej regulácii.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora