Alibaba Group, spoločnosť, ktorú donedávna považovali za najvážnejšieho konkurenta svetovej jednotky Amazonu, tento rok naďalej ostáva pod drobnohľadom čínskej vlády. Tento internetový predajca najnovšie dostal obrovskú pokutu vo výške 18 miliárd jüanov (2,75 miliardy dolárov). Dôvodom sú porušenia protimonopolných pravidiel od roku 2015, ktoré mu vyčíta vláda. Informáciu o pokute priniesla agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske médiá.

Alibaba hrala tvrdo a obmedzovala súťaž

Pre čínskeho e-commerce obra predstavuje pokuta od Štátneho úradu  pre reguláciu trhu ekvivalent na úrovni 4 percent tržieb za rok 2019. Alibaba už stihla zareagovať na sociálnej sieti Weibo, kde uviedla, že pokutu akceptuje.

Čo presne úrad vyčíta firme miliardára Jacka Ma? Alibaba očividne zneužila svoje dominantné postavenie, keď od roku 2015 bránila firmám ponúkať svoj tovar aj cez iné digitálne platformy, ak už predávali svoj tovar cez Alibabu. Úrad vraví, že firma týmto porušila protimonopolný zákon, pretože blokovala voľný pohyb tovaru a obmedzovala obchodné záujmy predajcov.

Vyšetrovanie bežalo od decembra a po štyroch mesiacoch prišiel verdikt. Je zaujímavé, že  prístup firmy k jej obchodným partnerom začala Čína riešiť až teraz.

Trhy reagovali poklesom akcií

Na udelenú pokutu zareagovali akcie firmy Alibaba v predobchodnej fáze pred spustením pondelkového obchodovania odpisom 2,16 percenta svojej hodnoty. Predchádzajúci piatkový obchodný deň pritom uzatvorili na hodnote okolo 223 dolárov za akciu. Aktuálne sa hodnota Alibaby mierne zotavila na úroveň 235 dolárov.

Vývoj akcií Alibaba Group
Zdroj: Investing.com
Vývoj akcií Alibaba Group

Konflikt s vládou spustil sled udalostí

Od minulého roka je Alibaba a jej majiteľ pod drobnohľadom čínskej komunistickej vlády. A táto situácia sa nepríjemne odrazila na Alibabe aj jej dcérskej spoločnosti Ant Group. A to až tak, že Ant Group musela odložiť plánovaný primárny úpis (IPO) svojich akcií na hongkongskej burze.

Spúšťačom udalostí sú pravdepodobne výroky Jacka Ma, ktorý si koncom minulého roka dovolil kritizovať čínsku vládu. Takýto krok sa v Číne len tak neodpúšťa. Preto bude určite zaujímavé sledovať, či sa pokutou konflikt čínskeho miliardára a pekingskej vlády ukončí, alebo sa bude vyvíjať ďalej, a aký môže mať ďalší dopad na vývoj hodnoty firmy.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora