Len pred niekoľkými dňami dosiahlo svoj historický rekord paládium, ktorého spotová cena narástla až tesne pod 3 000 dolárov za troyskú uncu. Tým tento kov výrazne preskočil zlato aj platinu. Paládium je drahý kov, ktorý sa primárne využíva v katalyzátoroch áut so spaľovacím motorom. Nárastu ceny pomohla kombinácia dočasného poklesu dodávok na trh a rastúci dopyt súbežne s nárastom výroby áut po pandémii. Popri správach o paládiu však zanikol iný rekordér medzi drahými kovmi – ródium.

Paládium atakuje hranicu 3 000 dolárov

Prijímanie stále prísnejších emisných noriem pri nových autách a tlak na znižovanie výroby naftových áut nútia automobilky používať stále viac paládia. Je to kov, ktorý je kľúčový pre správne fungovanie katalyzátora. Jeho nedostatok spôsobil nárast ceny z úrovne 500 dolárov za tr. uncu na 2 876 dolárov, a to ešte pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Počas marca 2020 sa cena nevyhla výraznej korekcii, ale odvtedy neustále rastie. V posledných týždňoch sa o výrazné zrýchlenie rastu postaralo oznámenie ruskej ťažobnej firmy Nornickel o zaplavení jeho bane. Prvé odhady hovorili o poklese ťažby o pol milióna uncí, čo je približne 5 percent svetových dodávok paládia. Aj keď pred pár dňami prišlo upresnenie, že výpadok bude zrejme o niečo nižší ako pôvodne očakávaný, na cene paládia sa to nijako neprejavilo. Banka Citi dokonca predpokladá zvýšenie ceny kovu až na 3 200 dolárov za tr. uncu.

Vývoj ceny paládia za posledných 5 rokov
Zdroj: Mining.com
Vývoj ceny paládia za posledných 5 rokov

Rekordérom je ródium, ktoré narástlo o 200 percent

Tento kov síce neplní prvé stránky médií, ale rastie o to rýchlejšie. Cena ródia za posledný rok dosahuje nevídané hodnoty. Ešte koncom januára 2020 stála tr. unca tohto kovu okolo 9 985 dolárov, avšak v januári 2021 to už bolo vyše 19 000 dolárov. Dnes sa podľa MoneyMetals.com jeho spotová cena pohybuje na úrovni 29 100 dolárov za tr. uncu. Len od začiatku roka to predstavuje zhodnotenie o 71 percent.

Vývoj spotovej ceny ródia za posledných 5 rokov
Zdroj: MoneyMetals
Vývoj spotovej ceny ródia za posledných 5 rokov

Ródium sa, podobne ako paládium a platina, využíva v segmente automotive v katalyzátoroch aj svetlometoch, ale navyše aj pri výrobe šperkov a ako zliatina s inými drahými kovmi v peciach alebo elektródach. Spotreba ródia v priemysle stále stúpa, čo nemožno tvrdiť o dodávkach. Je teda logické, že záujem investorov o jeho nákup rastie. Ródium za posledných 15 mesiacov cenovo narástlo takmer o 200 percent. S ohľadom na dopyt na globálnom trhu je reálne očakávať, že jeho cena nebude mať významný dôvod na pokles. Práve naopak, ródium má stále priestor na ďalší cenový rast.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora