Akcie stihli v auguste zmazať časť svojich ziskov z posledných dvoch mesiacov, keď v auguste klesli o 2,6 percenta. Nižšie sa pritom posunuli vo všetkých kľúčových regiónoch. Podpísali sa pod to najmä vyššie výnosy štátnych dlhopisov a slabý sentiment v Číne, keď ani stimulačné opatrenia nenaplnili očakávania. Hype okolo umelej inteligencie slabol a to aj napriek ďalším trhovým ziskom pochádzajúcim od Nvidie.

USA -1,8 percenta

Americký akciový index S&P 500 síce klesol v auguste o 1,8 percenta, no aj tak zostal najsilnejším zo všetkých regiónov. Začiatkom mesiaca priniesli ukazovatele rastu a inflácie jastrabí posun v očakávaniach Fedu, ktoré sa prejavili aj na amerických akciách.

Slabnúce spotrebiteľské výdavky potvrdzujú obavy z prenikania reštriktívnych opatrení Fedu do ekonomiky. Objavili sa dokonca už aj prvé náznaky trhlín na trhu práce. No zlé správy boli v poslednej dobe vlastne dobrými, keďže sa očakáva, že Fed si dá pauzu. To pomohlo americkým akciám zotaviť sa zo strát koncom mesiaca.

Európa -2,7 percenta

Európsky index MSCI Europe zaostal v auguste za americkým benchmarkovým indexom, keď uzavrel mesiac s poklesom 2,7 percenta. Ekonomické obavy na starom kontinente zostali stredobodom pozornosti, keďže jadrová inflácia je stabilne vysoká, zatiaľ čo hospodárske spomalenie, najmä v Nemecku, naďalej komplikuje kroky Európskej centrálnej banky.

Ázia -5,1 percenta a rozvíjajúce sa trhy -6,3 percenta

Ázia a rozvíjajúce sa trhy sa stali „víťazmi“ slabej výkonnosti v auguste, keď poklesli o viac ako 5 percent, resp. 6 percent. Podporilo to niekoľko faktorov, z ktorých najvýraznejšími boli slabé výsledky Číny a Hongkongu s obavami najmä o sektory nehnuteľností a bankovníctvo.

Začiatok cyklu znižovania úrokových sadzieb v latinskoamerických krajinách, vrátane Čile a Brazílie nedokázalo dodať vietor do plachiet, keďže správa, ktorú vyslal FED „vyššia na dlhšie obdobie“ naďalej obmedzovala priestor pre uvoľnenie situácie na rozvíjajúcich sa trhoch.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Energetický sektor opäť podal najsilnejší výkon v globálnom meradle, ale aj ten to v auguste dokázal len s miernym ziskom 1,2 percenta, zatiaľ čo všetky ostatné sektory boli v červených číslach. Zdravotníctvo bolo druhým najvýkonnejším sektorom a zaznamenalo pokles o 0,9 percenta, zatiaľ čo komunikačné služby klesli o viac ako 1,5 percenta.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank

Dlhopisy v auguste prekonali akcie, hoci ich celková výkonnosť bola stále v zápornom pásme. Bolo to opäť odrazom zmätku okolo toho, o koľko ešte môžu centrálne banky zvyšovať sadzby. Prispel k tomu aj nový prílev zásob zo strany štátnej pokladnice. Korporátne dlhopisy však zaostali za globálnymi štátnymi dlhopismi.

Saxo Bank
Zdroj: Saxo Bank
Daily Life In Playa Del Carmen
Neprehliadnite

Nepredvídateľná káblová zápcha. Do energetiky bude musieť prísť omnoho viac trhových riešení