Koncom minulého roka Ursula von der Leyenová ohlásila veľkú investíciu: 1 200-kilometrový projekt bude spájať kaukazské štáty s Európskou úniou. Nepôjde však o nový plynovod, ale o elektrický kábel, ktorý má kapacitu prenášať gigawatt zelenej elektrickej energie. Toto rozhodnutie je plne v súlade so stratégiou elektrifikácie Európy, kde novou kľúčovou komoditou 21. storočia už nebude ropa ani plyn, ale čistá elektrická energia.

Ide o jeden z prvých veľkých projektov, ktorého zámerom je zabezpečiť dostatok elektriny v Európe na prechod k nulovým emisiám. Celkovo pôjde o bezprecedentnú misiu, ktorej rozmer si uvedomuje iba málokto. Ak sa má skutočne realizovať cieľ čistej nuly do roku 2050, bude potrebné zvýšiť produkciu elektriny násobne a spolu s ňou prenos v rámci celej Európy.

Vlny nadpriemernej produkcie elektriny z obnoviteľných zdrojov sa budú musieť rozložiť v priestore aj čase. Prináša to omnoho väčšiu potrebu prepojenia krajín, najmä tých, ktorých produkcia je založená na najväčšom objeme obnoviteľných zdrojov. Ako napríklad Spojené kráľovstvo, ktoré sa pomocou nových interkonektorov prepojí s Írskom, Francúzskom, Nemeckom a Dánskom.

Európska sieť bude omnoho hustejšia a komplexnejšia. Pri dosiahnutí emisného cieľa si to vyžiada zdvojnásobenie existujúcej globálnej prenosovej sústavy. Aj preto sa Financial Times pýta: Bude dosť káblov na prechod k čistej energii?

Očakávaný deficit medi v budúcnosti prispeje k tomu, že cena projektov pravdepodobne vzrastie. Už teraz sa prepojenie podmorským káblom medzi Dánskom a Spojeným kráľovstvom zdržalo pre „nepredvídateľnú zápchu na trhu s káblami“. Kým politici operujú s exponenciálnymi grafmi, realita ukazuje, že proces zeleného prechodu je omnoho komplikovanejší, drahší a zdĺhavejší, než si maľujú.

Martin Riegel zo spločnosti SEPS pri rozhovore v Bratislave.
Neprehliadnite

Obnoviteľné zdroje majú tieňové náklady, s ktorými treba počítať

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa