Materská firma Arcy Capital, Arca Investmets, je v insolvencii v Česku. To znamená, že má už len dve možnosti ako sa z nesplácaných dlhov dostať. Buď ich reštrukturalizuje a prežije v okresanej forme, alebo pôjde do konkurzu a rozpredá všetok majetok.

To, či bude hlavná alebo vedľajšia reštrukturalizácia dlhov prebiehať na Slovensku alebo v Česku, je preto dôležité. Veľkí zmenkoví veritelia Arcy, ktorí sú najmä v Česku, by radi videli jej ozdravenie u našich západných susedov, lebo majú nádej, že dostanú z pohľadávok viac.

Hoci paradoxne, v Česku je proces oddlženia miernejší ako na Slovensku. V reštrukturalizácii nemusí dlžník vyplatiť najmenej 50 percent hodnoty pohľadávok, ako je to na Slovensku. Takže ako sa dostanú k vyššiemu uspokojeniu? Cez advokátske firmy, špecializované na vymáhanie dlhov, ktoré ovládnu veriteľský výbor a celú reštrukturalizáciu.

Ilustračná snímka
Neprehliadnite

Kto poľuje na pohľadávky Arcy? Najmä draví hráči v dlhovom biznise

Lákanie veriteľov

Skoro všetky tieto firmy sa už od vlaňajška aktivizujú a intenzívne bojujú a lákajú sklamaných investorov pod svoje právnické krídla. Všetky tvrdia, že majú čisté úmysly a myslia len na prospech svojich zákazníkov. To môže byť pravda, ale prepojenia niektorých z nich na samotného dlžníka, Arcu, svedčia aj o tom, že drobní investori, ktorí na drahých právnikov nemajú, budú z výsledku oddlženia sklamaní.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa