Tisíce drobných veriteľov Arcy už pochopili, že sami nemajú šancu dostať sa k svojim pohľadávkam. Preto sa už od jesene minulého roku združujú a nechajú sa zastupovať právnikmi, ktorí sa špecializujú na vymáhanie dlhov. Insolvencia Arcy bude jedna z najväčších v Česku aj na Slovensku v ére ich samostatnosti. Pôjde o stovky miliónov eur a o svoje pohľadávky sa prihlásia tisícky sklamaných investorov. TREND sa pozrel, kto sú títo vymáhači dlhov a aké sú ich motivácie zastupovať klientov Arcy Capital.

Našli sme medzi nimi zaujímavé mená aj firmy, ktoré majú často spoločné pozadie či aspoň podnikanie s Arcou. Všetci „vymáhači“ sú české a slovenské advokátske kancelárie, i keď sa tam nájde aj cyperská firma. Česi zhodne tvrdia, že reštrukturalizácia dlhov má byť v Česku. Slovenskí advokáti by zase radi videli proces oddlženia materskej firmy Arca Investments na Slovensku. Veria, že sa tak ich klienti dostanú k svojim peniazom skôr a vo väčšej miere ako u našich západných susedov.

nbs
Neprehliadnite

Memento kauzy Arca: Firemné dlhopisy potrebujú kontrolu, ale NBS je na nich mierna

IFIS – najsilnejší hráč

Jedným z najaktívnejších aj najsilnejších hráčov na poli zbierania pohľadávok Arcy a zastupovania jej veriteľov je český investičný fond IFIS. Ten na svojom webe uvádza informáciu, že pohľadávky finančnej skupiny aj vykupuje.

Jeho zakladateľ a šéf Marek Indra nedávno v rozhovore pre český týždenník Hrot naznačil, že veľa pochopenia pre reštrukturalizáciu dlhov Arcy Investments nemá. Právnik s nálepkou nájazdníka, dúfa, že mestský súd v Prahe potvrdí rozhodnutie odvolacieho Vrchného súdu a uzná reštrukturalizáciu dlhov v Česku. Potom budú mať veritelia dva mesiace na prihlásenie svojich pohľadávok. Ako napokon úpadok Arcy dopadne, sa rozhodne o štyri až šesť mesiacov, keď formu oddlženia schváli veriteľských výbor na schôdzi veriteľov.

IFIS získal významnú pozíciu veriteľa Arcy na konci minulého roka. Prevzal pohľadávku od Raiffeisenbank voči krachujúcej spoločnosti Savoy Františkovy Lázně zo skupiny Arca. Investičný fond má teraz ako najväčší veriteľ prihlásené na súde pohľadávky voči kúpeľom za 70 miliónov českých korún.

M. Indra však hovorí, že záujemcov o zastupovanie pri riešení pohľadávok voči Arce majú veľa. Objem ich pohľadávok odhaduje na viac ako sedem miliárd českých korún.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa