Miliardárska telenovela pokračuje

Elon Musk a Jeff Bezos si už nejaký čas konkurujú. Ich miliardárske prekáračky sa nezaobišli ani bez – povedzme – detinských invektív. Pri tých však nezostávajú a Blue Origin Jeffa Bezosa momentálne čelí kritike zo strany súčasných aj bývalých zamestnancov.

Je vraj natoľko súťaživý, že sa v jeho firme ignorujú bezpečnostné opatrenia. Skupina spísala dokument, v ktorom spomína psychický nátlak na zamestnancov, ignoráciu bezpečnostných otázok a vplyvov rakiet na životné prostredie, sexizmus a ďalšie prehrešky.

Prvým miliardárom vo vesmíre síce nebude, no rekordy zrejme prepíše aj tak! Najbohatší muž sveta a zakladateľ Amazonu Jeff Bezos (57) plánuje dnes o 15:00 vyletieť do vyše 100-kilometrovej výšky, aby sa na vlastné oči pokochal krásami vesmíru.
Neprehliadnite

Miliardár Bezos sa snaží predbehnúť Muska. Jeho Blue Origin je vraj plná sexizmu a toxicity

Tesla a SpaceX rastú, Amazon a Blue Origin nie

Príčinu stagnácie firiem Jeffa Bezosa možno vidieť v koronakríze. Počas nej sa prudko zvýšil dopyt po elektronike a ďalších typoch tovaru, takže homeoffice a lockdowny boli pre firmu pozitívami. Amazon pracoval na plné obrátky, no keď sa začali opatrenia postupne uvoľňovať, rast sa spomalil.

amazon
Zdroj: Shutterstock

Medzitým sa Tesla stala najhodnotnejšou automobilkou sveta s aktuálnou hodnotou približne 784 miliárd dolárov a sám E. Musk sa vďaka tomu posunul na prvé miesto v rebríčku najbohatších ľudí. Prekročil hranicu majetku 200 miliárd dolárov a nedávno zvýšil náskok oproti druhému Jeffovi Bezosovi ešte viac vďaka predaju akcií SpaceX.

EBE 36 Washington - Bývalá zamestnankyňa Facebooku a informátorka Frances Haugenová vypovedá počas vypočutia senátneho výboru pre obchod, vedu a dopravu na Capitol Hill v utorok 5. októbra 2021 vo Washingtone.

Former Facebook employee and whistleblower Frances Haugen testifies during a Senate Committee on Commerce, Science, and Transportation hearing on Capitol Hill on Tuesday, Oct. 5, 2021, in Washington. (Drew Angerer/Pool via AP)
Former Facebook employee and whistleblower Frances Haugen test
Neprehliadnite

Informátorka F. Haugenová nazýva Facebook nebezpečným a chamtivým. Kongres mu klepne po prstoch

Hranica 100 miliárd prekonaná

Investori SpaceX predali akcie v hodnote 755 miliónov dolárov, takže firma na zvýšenie hodnoty ani nemusela spraviť nič iné. Predali sa už existujúce akcie, ktoré mali v tej chvíli hodnotu 560 dolárov za kus a momentálne je to približne 792 dolárov. Pre porovnanie – vo februári to bolo „len“ niečo vyše 400 dolárov za kus.

A Falcon 9 SpaceX rocket with a payload of 60 satellites for SpaceX's Starlink broadband network, lifts off from Space Launch Complex 40 at Florida's Cape Canaveral Air Force Station, Thursday, May 23, 2019. A 149 second time exposure of the launch Thursday night is viewed from the end of Minutemen Causeway in Cocoa Beach, Fla. (Malcolm Denemark/Florida Today via AP)
Zdroj: Malcolm Denemark

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa