Vyše dvadsať bývalých aj súčasných zamestnancov Blue Origin sa spojilo a vytvorili dokument, ktorý popisuje znepokojivé informácie o tom, ako to vo firme zakladateľa Amazonu funguje.

Podľa nich firma „prehliada sexizmus, nevenuje dostatočnú pozornosť bezpečnosti a umlčí každého, kto upozorní na nedostatky“.

Dokument, ktorého spoluautorkou je aj Alexandra Abramsová, bývalá šéfka oddelenia zamestnaneckej komunikácie, tvrdí, že v Blue Origin sú v seniorských pozíciách vedenia výhradne muži a akýkoľvek profesionálny odpor je potláčaný.

Generálny riaditeľ Bob Smith vraj aktívne odrádza zamestnancov od kladenia otázok a žiada kolegov o sledovanie „agitátorov a problematických zamestnancov“. Ide hlavne o bezpečnostné otázky v súvislosti s raketou New Shepard, ktorá má byť používaná na účely vesmírnej turistiky.

George Takei ako Hikaru Sulu v populárnom seriáli Star Trek.
Neprehliadnite

90-ročný William Shatner alias kapitán Kirk zo Star Treku údajne poletí do vesmíru

Miliardárske preteky majú obeť – bezpečnosť

A. Abramsová v rozhovore pre CBS uviedla, že v roku 2019 dostala výpoveď, keďže odmietla naďalej obmedzovať slobodu prejavu zamestnancov. Manažér, ktorý jej dával výpoveď, vraj vtedy povedal, že „jej už s Bobom (generálnym riaditeľom) nemôžu dôverovať“.

Nemôžete vytvárať kultúru bezpečnosti a kultúru strachu zároveň. Nie sú kompatibilné.
A. Abrams

Podľa dokumentu prehliada Blue Origin bezpečnostné problémy hlavne pre vyostrenú súťaživosť medzi miliardármi. Jeff Bezos súperí so SpaceX Elona Muska a Virgin Galactic Richarda Bransona.

Zamestnanci, ktorí sa pod kritiku podpísali, tvrdia, že sa v spoločnosti uprednostňuje rýchlosť postupov, pričom by sa malo spomaliť kvôli bezpečnosti.

Inspiration4
Neprehliadnite

Civilisti spravili ďalší krok do vesmíru. Miliardár na misii Inspiration4 nebol Elon Musk

Sexizmus vo firme údajne prekvitá

V spomínanom dokumente sa uvádza aj prípad nemenovaného riadiaceho pracovníka, ktorý zamestnankyne oslovoval „baby girl“, „baby doll“ či „sweetheart“. Slovenské ekvivalenty by boli čosi ako „kočka“, „bábika“ či „zlatko“.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa