Bez ohľadu na to, koľko členov má slovenská domácnosť, na život jej v priemere ostávajú stovky eur mesačne. Napriek tomu medzi jednotlivými domácnosťami sú výrazné rozdiely.

Rodinný rozpočet, tak ako každý iný, je o číslach a ich porovnaniach. Príjmy a výdavky, plusové a mínusové položky, to, čo zarobíme a výdavky, ktoré z toho musíme a môžeme uhradiť. Alfou a omegou je to, koľko zarobíme a ako to míňame. Aj keď peňazí Slovákom nezostáva veľa, mnohí z nás ich míňajú nerozumne. Na sporenie a investovanie potom môžu mnohí myslieť len ťažko.

Na ilustračnej  leteckej snímke panelové domy v bratislavskej mestskej časti Petržalka.
Neprehliadnite

Cena hypoték opäť preráža dno, niektoré banky ale sadzby zvyšujú

Slováci boli pod tlakom už pred pandémiou

Kľúčovým heslom pri pohľade na príjmy je disponibilný príjem. Sú to peniaze, ktoré môžeme skutočne míňať. Tvorí ho hrubý osobný príjem všetkých členov domácnosti a ďalšie zložky. To je napríklad príjem z prenájmu a takzvané transfery.

Disponibilný príjem znižujú pravidelné dane z majetku, daň z príjmu, aj príspevky na sociálne poistenie. Tento príjem znižujú aj takzvané pravidelné transfery medzi domácnosťami, napríklad výživné.

Priemerný disponibilný príjem slovenskej domácnosti v roku 2019 bol 710 eur. No niektoré druhy domácností majú disponibilný príjem aj omnoho nižší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa