Turecká kryptoburza Thodex prestala fungovať v utorok 20. apríla podvečer, v piatok ju nasledovala burza Vebitcoin. Služby burzy Thodex využívalo približne 390-tisíc klientov a podľa portálu CoinMarketCap.com sa na tejto platforme obchodovali virtuálne meny za približne 585 miliónov dolárov. Hodnota kryptomien na burze Vebitcoin bola pred kolapsom omnoho menšia, obchodovali sa tu virtuálne meny v hodnote 58,5 milióna dolárov.

Klienti Thodexu pravdepodobne naleteli podvodníkom. Tí sú už v hľadáčiku polície, ktorá zatkla desiatky ľudí. Na čele burzy stál Faruk Fatih Özer, ktorý v utorok pred krachom burzy opustil Turecko a mal by sa nachádzať v albánskom hlavnom meste Tirana. Šéf burzy si jednoducho zbalil kufor a zmizol. Už po ňom pátra Interpol. Burza zrušila svoje účty na sociálnej sieti a prestala s klientmi komunikovať.

Dogecoin
Neprehliadnite

Dogecoin je vtip, ktorý sa zmenil na miliardové aktívum

Príbeh spoločnosti Vebitcoin je trochu iný. Na svojom webe tvrdí, že doplatila na ošiaľ, ktorý v súčasnosti kryptomeny spôsobujú. Platforma hovorí o tom, že obchodovanie zastavila, aby neskôr dokázala splniť svoje záväzky.

Obavy z inflácie

Záujem o virtuálne meny v Turecku zvýšili obavy z inflácie. Táto krajina je totiž v úplne inej pozícii, ako napríklad eurozóna. Rast cenovej hladiny sa v marci dostal nad 16 percent. Investícia napríklad do bitcoinu je pre bežných Turkov spôsob, ako ochrániť svoj majetok pred infláciou.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa