Bankovému sektoru sa v prvom štvrťroku tohto roka darilo výrazne lepšie ako pred rokom. Práve na konci prvého štvrťroku 2020 mala ekonomika za sebou prvotný prudký šok spôsobený rozšírením ochorenia Covid-19 aj na Slovensko. Banky navyše naďalej bojovali s predĺženým a zdvojnásobeným bankovým odvodom. Nie je preto prekvapenie, že medziročne sa bankovému sektoru darilo lepšie.

Nárast zisku

V období od januára do marca sa čistý zisk bankového sektora vyšplhal na necelých 125,5 milióna eur. V rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo zhruba 64 miliónov eur.  Finančné inštitúcie však stále zaostávajú za tempom tvorby zisku, ktoré dosahovali začiatkom roka 2019. Prvý kvartál 2019 priniesol bankám zisk na úrovni viac ako 164 miliónov eur.

banka, hypoteka, financie, poradca, klient, zmluva, dohoda
Neprehliadnite

Vymeniť jeden úver za druhý sa oplatí, ale nie vždy

To bolo navyše v čase, keď banky platili štátu bankový odvod v pôvodnej výške 0,2 percenta z hodnoty svojich pasív. V roku 2019 bankové domy odviedli ku koncu prvého štvrťroku na tejto bankovej dani viac ako 35,6 milióna eur. Táto položka, samozrejme celkový čistý zisk bánk znižuje a bez neho by sa teda priblížili k celkovému 200-miliónovému zisku. V roku 2020 banky štátu na tomto odvode odviedli až 75,9 milióna eur, kým v súčasnosti ho neplatia, keďže si dokázali počas pandémie vymôcť jeho zrušenie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa