S príchodom nového roka vypršal deväťmesačný odklad splátok úverov desaťtisícom bankových klientov. Stalo sa tak v najmenej vhodnom čase, kedy vláda pre problémy so šírením vírusu, znovu dočasne zatvorila časť ekonomiky. S nulovými tržbami musia v najbližších týždňoch až mesiacoch počítať majitelia kamenných obchodov, penziónov, hotelov, či lyžiarskych stredísk.

Časť z nich môže povinnosť začať splácať odložené úvery v čase tvrdého lockdownu priviesť k bankrotu. O strechy nad hlavou by v krajnom prípade prišli aj zadlžení zamestnanci zatvorených prevádzok. Práve pre tieto obavy ministerstvo financií plánuje už tento štvrtok rokovať s bankami o tom, či je v súčasnej situácií rozumnejšie predĺžiť odklad splátok úverov alebo toto rozhodnutie nechať na individuálnom posúdení bánk.

„Po pracovnom stretnutí sa uskutoční tlačová beseda, na ktorej bude pán minister financií Eduard Heger informovať o výsledku stretnutia a odklade splátok úverov,“ povedal pre TREND hovorca ministerstva financií Pavol Kirinovič. Na možné ťažkosti so splácaním pôžičiek upozornila v správe o finančnej stabilite ešte v septembri minulého roka Národná banka Slovenska (NBS). Podľa jej údajov medziročne vzrástli náklady na kreditné riziko pri firemných úveroch o 250 percent a retailových o 57 percent.

O prípadnom predĺžení odkladu splátok sa rozhodne už tento štvrtok počas rokovania ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) so súkromnými bankami.
Zdroj: TASR - Martin Baumann
O prípadnom predĺžení odkladu splátok sa rozhodne už tento štvrtok počas rokovania ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO) so súkromnými bankami.

Banky preferujú individuálne riešenia

„Od začiatku pandémie nového korona vírusu banky schválili do 31. decembra 2020 134 132 žiadostí o odklad splátok úverov od domácností a 6 968 žiadostí od firiem,“ priblížila pre TREND Diana Priechodská Brodnianska, hovorkyňa Slovenskej bankovej asociácie.

Väčšina týchto problémových klientov sa bude musieť vrátiť k splácaniu pôžičiek v druhej polovici januára. TRENDOM oslovené finančné inštitúcie sa zhodujú v tom, že pre domácu ekonomiku bude lepšie vrátiť sa k splácaniu pôžičiek a prípadné problémy nechať na individuálnom posúdení bánk.

„Klientom, ktorým sa finančná situácia nezlepšila, plánujeme poskytovať zvýšenú individuálnu starostlivosť. V hre je možnosť ďalšieho odkladu splátok, ak situácia neumožní iné riešenie,“ uviedla pre TREND hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková.

Takýto individuálny odklad, ale už bude vidieť v úverových registroch a klientom môže v budúcnosti skomplikovať prístup k novým pôžičkám. „Ďalšou možnosťou je reštrukturalizácia splátok. Všetko bude závisieť od možností klienta. Každý prípad preto budeme posudzovať individuálne,“ dodala L. Žáčková.

Problémy tiež môže zásadne zmierniť predĺženie doby splácania pôžičky. Napríklad o dvadsať rokov splatná hypotéka vo výške 100-tisíc eur má pri ročnom úroku vo výške 0,85 percenta mesačnú splátku 453 eur. V prípade predĺženia doby splatnosti na tridsať rokov klesne splátka toho istého úveru o 138 eur na 315 eur za mesiac.

Aj keď banky o tom nerady hovoria, v hre je aj možnosť dražby majetku podnikateľa v problémoch alebo bytu majiteľa nesplácanej hypotéky. Podľa zákona môžu finančné inštitúcie dať do dražby nehnuteľnosť už v prípade nezaplatenia dvoch mesačných splátok.

Dlhší odklad zvažujú aj Česi

U našich západných susedov je v hre predĺženie odkladu splátok o ďalších šesť mesiacov. Takúto pomoc len pre zatvorené podniky presadzuje český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček. „Zatvoreným firmám by to nesmierne pomohlo a pre presadenie dlhšieho moratória urobím maximum,“ uviedol v televíznom porade Otázky Václava Moravce.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa