Slovenský finančný trh čaká s príchodom nového roka jedna z najťažších skúšok v jeho histórii. Ľuďom vo finančných problémoch sa skončí deväťmesačný odklad splátok úverov. Ten vláda s bankami dohodla v reakcii na ekonomické obmedzenia počas prvej vlny pandémie.

Nešťastná zhoda náhod

Nešťastnou zhodou okolností môže návrat do normálu prebehnúť počas druhej vlny pandémie, ktorá pravdepodobne rovnako ako prvá výrazne obmedzí ekonomiku Európskej únie. Na túto situáciu Slováci nie sú pripravení, keďže na rozdiel od iných európskych národov počas odloženia splátok minimálne sporili.

„Domácnosti využili odklad splátok na väčšiu tvorbu úspor len veľmi málo. Disponibilný príjem totiž poklesol v druhom štvrťroku výraznejšie ako súkromná spotreba,“ vysvetľuje pre TREND hovorca Národnej banky Slovenska (NBS) Peter Majer. Možnosť nesplácať dlhy zrejme ľuďom vo finančných problémoch pomohla udržať dosiahnutý životný štandard aj počas recesie. K uťahovaniu opaskov pristúpil málokto.

„Z údajov hrubého domáceho produktu (HDP) za druhý kvartál sa skôr zdá, že domácnosti na Slovensku odklad splátok viac ako na tvorbu úspor využili na udržanie spotreby,“ hovorí makroanalytik VÚB banky Zdenko Štefanides. Počas najviac zasiahnutého druhého štvrťroka 2020 na niekoľko týždňov zatvorili obchody s výnimkou potravín a lekární, reštaurácie mohli jedlo vydávať len cez okienko. Napriek tomu spo-treba domácností klesla v porovnaní s prvými tromi mesiacmi tohto roka len o päť percent.

Vo väčšine európskych štátov ľudia nákupy obmedzovali viac, čoho výsledkom je vyšší rast bankových vkladov ako na Slovensku. „V tom sa líšime od väčšiny krajín na svete, pretože všade z dôvodu lockdownu a neistoty výrazne vzrástla miera úspor, a to o 10 až 15 percentuálnych bodov,“ dodáva P. Majer. Slovenské domácnosti počas druhého štvrťroka medziročne zvýšili mieru úspor o 6,6 percenta, takmer na 41,6 miliardy eur.

Druhá vlna pandémie výrazne obmedzila podnikanie majiteľom reštaurácií.
Zdroj: paj
Druhá vlna pandémie výrazne obmedzila podnikanie majiteľom reštaurácií.

Ešte v lete vyzeralo všetko v poriadku

Práve zvýšenie úspor malo ľuďom pomôcť zvládnuť splácať dlhy aj po skončení odkladu. Ešte v lete signalizovalo problémy s návratom splácania dlhov približne 3 600 domácností. V takom prípade bankám nemusia splatiť pôžičky v hodnote 120 miliónov eur. To sú závery z prieskumu spoločnosti Focus pre NBS.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa