Americký miliardár a hedžový manažér Bill Ackman pred víkendom povedal, že vláda má 48 hodín na to, aby zachránila Silicon Valley Bank. Pokiaľ to nespraví, pôjde o nezvratnú chybu.

Niektorí si ešte spomínajú na „Lehman víkend“, kedy politici v septembri 2008 zvažovali, či túto investičnú banku zachránia. Bankový systém bol podľa nich silný a záchranu súkromnej inštitúcie nezrealizovali. Ukázalo sa to ako zásadná chyba, ktorá globálnu ekonomiku stála radovo viac.

Z obáv, že sa situácia môže zopakovať, B. Ackman tvrdí, že vláda musí garantovať všetky, aj nepoistené vklady v banke v hodnote desiatok miliárd dolárov. Mnohí politici to však odmietajú s rovnakým argumentom ako v roku 2008.

Známy investor si však myslí, že následkom bude rýchly presun všetkých nepoistených vkladov do systémov dôležitých bánk a amerických dlhopisov. Nasledovať bude deštrukcia menších a regionálnych bánk na úkor oligopolného postavenia najväčších amerických gigantov.

Záchrana banky vládnymi peniazmi sa konať nebude, povedala v nedeľu americká ministerka financií Janet Yellenová. „Dovoľte mi objasniť, že počas finančnej krízy boli investori a majitelia systémových veľkých bánk zachraňovaní...  avšak reformy, ktoré boli zavedené, znamenajú, že to už neurobíme,“ povedala. „Máme však obavy o sporiteľov a zameriavame sa na to, aby sme uspokojili ich potreby".

Silicon Valley Bank Shut Down By Regulators
Neprehliadnite

V USA zlyhala najväčšia banka od roku 2008. Otázkou je, aká veľká bude nákaza

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa