Finančný trh nevidel podobnú paniku už mesiace. Obchodovanie so SVB Financial Group, ktorá vlastní aj Silicon Valley Bank, sa zastavilo po brutálnom prepade jej akcií. Tie vo štvrtok stratili 60 percent a v piatok pred otvorením trhu takmer 70 percent.

Banku sa predať nepodarilo, a tak kontrolu nad ňou prevzal Federálny úrad na ochranu vkladov. Investori sa obávajú následkov.

Silicon Valley Bank je šestnástou najväčšou bankou v Spojených štátoch s bilanciou takmer 200 miliárd dolárov. Mnohé finančné inštitúcie z celého sveta kupovali jej dlhopisy či akcie a tak existuje riziko, že jej problémy sa môžu preniesť aj na ostatné finančné inštitúcie.

Zároveň, SVB je špecifickou bankou financujúcou startupy. Tie si svoje voľné zdroje v banke recipročne ukladali. Startupy tak stratia tak z oboch strán – zaznamenajú straty na aktívach, ale aj na schopnosti financovať svoje fungovanie. Podľa posledného kvartálneho reportu, SVB stála za úverovaním takmer polovice všetkých technologických startupov v krajine.

Do problémov sa banka dostala, keď sa rozhodla zbaviť časti svojich aktív, ktoré zaznamenávali čoraz väčšie nerealizované straty. Predajom aktív vyšli straty na povrch a upozornili investorov na problémy. Niektorí z nich, ako slávny Peter Thiel, varovali startupovú scénu, aby svoje vklady z banky ihneď vybrali. Spustila sa run na SVB.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa