Okamžité embargo na ruskú ropu, ktoré je súčasťou návrhov v rámci šiesteho balíka sankcií voči Rusku, rozladilo v posledných týždňoch viaceré krajiny EÚ. Nesúhlasia s ním okrem Slovenska ani naši susedia – Česko i Maďarsko.

Maďari navyše plánujú návrh EK vetovať,  keďže rovnako ako naša krajina nedokážu ruskú ropu rýchlo nahradiť. Brusel chce dovoz ruskej ropy do únie stopnúť už do konca roka 2022. Zdá sa, že EK však napokon dá problematickým krajinám viac času, ukazujú jej posledné kroky.

Navyše, plány na odstrihnutie od ruskej ropy vyhnali už teraz ceny tejto komodity do astronomických výšok. Európska dvadsaťsedmička je totiž na ruských fosílnych palivách silne závislá.

Pokiaľ sa úplne odstrihne od ruského plynu, bude jej chýbať 40 percent tejto komodity, v prípade ropy to bude 27 percent. Európski politici sú preto so zavádzaním podobných sankcií opatrní.

Výnimka platná do roku 2024

Európska komisia 6. mája navrhla pre Česko výnimku z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024, pre Maďarsko a Slovensko do konca 2024. Po rokovaní veľvyslancov úniových krajín to oznámil diplomatický zdroj, podľa ktorého tieto štáty napriek pozitívnemu vývoju zatiaľ nedospeli ku konečnej zhode na nových sankciách.

Podľa informácií ČTK bude teraz exekutíva dojednávať ďalšie záruky pre Budapešť a Bratislavu. Okrem spomínanej trojice štátov (Slovenska, Česka a Maďarska) týka aj Bulharska, ktoré tiež žiadalo výnimku, podľa komisie však neuviedlo dostatočný dôvod. Túto krajinu už 26. apríla odpojilo od plynu samotné Rusko. 

Medzi ostatnými krajinami vládne jednoznačná podpora ropného embarga.

Podľa zdrojov agentúry Reuters EK v návrhu vyšla v ústrety aj námietkam niekoľkých juhoeurópskych krajín na čele s Gréckom, ktoré nesúhlasili s podmienkami plánovaného zákazu prepravy ruskej ropy tankermi z krajín EÚ. Namiesto pôvodne navrhovaného mesačného prechodného obdobia teraz Grécko počíta s trojmesačnou lehotou.

Komisia pôvodne navrhla ukončiť dovoz surovej ropy do EÚ do šiestich mesiacov a do konca roka aj upravených ropných produktov. Práve z exportu ropy má Putinov režim značné príjmy. Ruská ropa v minulých rokoch tvorila štvrtinu všetkého ropného importu do únie. Aby navrhované sankcie EÚ nadobudli účinnosť, musia ich jednomyseľne schváliť všetky členské krajiny.  

Slovensko

Kým premiéri susedných krajín sa intenzívne k embargu na ruskú ropu vyjadrujú, so zohľadnením ekonomických následkov a návrhoch na možné výnimky, slovenský premiér Eduard Heger na sociálnej sieti riešil najmä vydanie či nevydanie Roberta Fica na väzobné trestné stíhanie.

Pre BBC 1. mája povedal: „Vladimir Putin chce zničiť našu jednotu, lebo ak sa tak stane, bude mať z toho prospech. Takže sa snažíme zachrániť a presadzovať jednotu, pretože ju potrebujeme. A tiež solidaritu, aj tá je veľmi dôležitá.“

Pragmaticky sa snaží situáciu riešiť minister hospodárstva Richard Sulík.  Slovensko jeho slovami žiada Európsku úniu o trojročnú výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy, uviedol po rokovaní vlády 4. mája.

Slovensko je však podľa ministra hospodárstva spolu s Maďarskom a Českom v špecifickej pozícii, pretože ostatné štáty majú možnosť dodávateľov ropy okamžite zmeniť. Iba desať až 20 percent ruskej ropy je do Európy dodávaných ropovodom, zvyšok je dovážaný loďami.

„My súhlasíme s touto sankciou, ale hovoríme, že budeme potrebovať prechodné obdobie, kým sa novej situácii prispôsobíme," dodal R. Sulík pre médiá.

V hre bola pôvodne výnimka z embarga na ropu tri roky, že budeme môcť dovtedy čerpať ropu z Ruska, uviedol 8. mája 2022 v relácii O päť minút dvanásť predseda parlamentu Boris Kollár.

„Premiér Eduard Heger prišiel s tým, že by sme termín chceli skrátiť na dva roky. Treba sa na to pozrieť z pohľadu ekonomiky, teda či Slovnaft je schopný sa v danom čase odstrihnúť od ruskej ropy. O tom sa stále jedná,“ dodal B. Kollár.   

bytovky
Neprehliadnite

Štát dá 15 miliónov eur na úsporné bývanie. Čerpadlá a kotly dostali zelenú, pôjdu na dračku

Problémom je podľa ministra hospodárstva nedostatočná kapacita ropovodu Adria, určitý čas a financie si vyžiada aj zmena technológie v rafinérii Slovnaft súvisiaca s dodávkou iného typu ropy.

Za vážny problém považuje R. Sulík aj to, že polovica slovenských zásobníkov ropy je na východe Slovenska. Ropovod pritom nie je technicky pripravený na reverzný chod, ktorým by sa tieto zásobníky dali naplniť pri dodávkach z ropovodu Adria.   

Česko

Návrh výnimky pre Česka z embarga na ruskú ropu do polovice roku 2024 ide podľa premiéra Petra Fialu dobrým smerom. Ten pre TV Nova ešte 4. mája uviedol, že vláda podporuje tvrdé sankcie voči Rusku.

„Od začiatku ale zastávame pozíciu, že sankcie nesmú poškodiť viac českých občanov ako Ruskú federáciu. Pri embargu na ruskú ropu intenzívne rokujeme o tom, že sme pripravení toto rozhodnutie podporiť za predpokladu získania odkladu dovtedy, kým bude navýšená kapacita ropovodov, ktoré môžu do Česka ropu dopraviť," povedal P. Fiala.

Priznáva, že rokovania s EK stále prebiehajú. Rovnako to vníma aj český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela, ktorý pre médiá uviedol, že krajina by mohla mať dosť ropy z neruských zdrojov do roku 2024, keďže je pripravená prispiež k zvýšeniu kapacity transalpského ropovodu TAL, ktorý začína v talianskom Terste.

„Táto výnimka by mala priniesť snáď dostatočné množstvo času na zmenu technológií českých rafinérií zo sírnatej sibírskej ropy na ropu obvyklú v rafinériách v západnej Európe. To je, myslím, adekvátna miera kompromisu, aby EK mohla nejaké ďalšie sankcie prijať ihneď,“ povedal ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal.

Podľa analytika XTB Jiřího Tylečka ide o „veľkorysú výnimku“. „Samozrejme je pred nami veľa práce, aby sme sa stihli s novou situáciou vysporiadať, ale o dlhší čas by sme snáď ani v kontexte pomoci Českej republiky napadnutej Ukrajine žiadať nemohli," uviedol J Tyleček.

Maďarsko

Maďarsko nemôže prijať návrh EK týkajúci sa sankcií na dovoz ruskej ropy v jeho súčasnej podobe, oznámil pred pár dňami podľa Reuters premiér krajiny Viktor Orbán. Prijatie návrhu by podľa neho znamenalo „atómovú bombu“ zvrhnutú na maďarskú ekonomiku. 

Podľa šéfa maďarského kabinetu je najprv potrebné transformovať sektor energetiky, čo si vyžiada niekoľko rokov. Premiér tiež uviedol, že v prípade ukončenia dovozu ropy z Ruska by museli byť upravené ropné rafinérie, čo by predstavovalo obrovské náklady.

Maďarsko bude preto vetovať návrh zákazu Európskej únie na dovoz ropy z Ruska, vyhlásil ešte 4. mája v rozhovore pre britskú verejnoprávnu televíziu BBC hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

„Návrh prichádza z Bruselu, teda z administratívneho byrokratického centra EÚ a nie z členských krajín. Presne vedia, že tento návrh je v rozpore s maďarskými záujmami, nie je realizovateľný, a ak ho schválime, tak tým úplne zničíme maďarské hospodárstvo,“ dodal Z. Kovács.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa