Prvé európske firmy prejavujú ochotu platiť za ruský plyn v rubľoch, ktoré požaduje Rusko. Síce nesmelo, ale vzhľadom na zabezpečenie dodávok plynu pre vlastné krajiny, sú na vážkach.

Európska únia (EÚ) ich síce tlačí do jednotného postupu, ktorý v princípe znamená rázne odpojenie sa od ruských dodávok a porušenie európskych dohôd, ale rozhodnutie je len na nich. V každom prípade si za to ponesú zodpovednosť.

Krajiny EÚ aktuálne žiadajú Brusel o nové usmernenie pri platbách za dodávky ruského plynu tak, aby neporušovali sankcie voči Rusku. Majú totiž rozdielne názory, a to najmä na to, či poukazovanie eur na účet v Gazprombank, ktorá ich zamieňa na ruble, predstavuje porušenie sankcií.

P1D: KAUFLAND
Neprehliadnite

Preč s eKasou. Dobrodružstvo za štátne peniaze sa končí, tvrdia Česi. Aj Slováci chcú otočiť

Veľmi záleží aj od ich vlastnej závislosti od ruského plynu či ropy, a tak často nechcú riskovať, že ich Rusko jednoducho vypne. Kým si krajiny pripravia vhodné alternatívy, nebude to zo dňa a deň, ale potrvá to mesiace až roky.

Niektoré sa môžu zbaviť ruských energií okamžite, iným to však potrvá dlhšie, čo je aj prípad Slovenska. Minister hospodárstva Richard Sulík otvorene hovorí o postupnom odpájaní sa od ruských energií do roku 2027 - ako to žiada Európska komisia (EK).  Prekvapení však je už dnes viac, čo potvrdili viaceré štáty ohľadom svojich rozhodnutí o platbách v rubľoch. 

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa