Vypnutie plynu ruským Gazpromom neostane bez odozvy Európanov. Európska únia (EÚ) chystá spoločnú reakciu na zastavenie dodávok ruského zemného plynu do Poľska a Bulharska.

Oznámila to v stredu 27. apríla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na margo zastavenia dodávok plynu do Poľska a Bulharska. Exekutíva EÚ je podľa nej na tento scenár pripravená a je v kontakte so všetkými členskými krajinami, s ktorými rieši zabezpečenie dostatočných dodávok pre celé spoločenstvo. 

U. von der Leyenová zároveň varovala dovozcov z EÚ, že platenie za ruský plyn v rubľoch, ako to požaduje Kremeľ, bude znamenať porušenie sankčného režimu. „Pokiaľ dodávateľská zmluva nebude denominovaná v rubľoch, európske firmy sa nesmú podvoliť tlaku platiť v ruskej mene. Išlo by o porušenie sankcií, teda o vysoké riziko pre spoločnosti," dodala predsedníčka.

Poľsko a Bulharsko zatiaľ dostávajú plyn od svojich susedov z EÚ. Otázkou zostáva, čo bude potom, keď sa tieto ocitnú v plynovej núdzi.   Dodávky plynu im ruský Gazprom zastavil po tom, keď sa krajiny odmietli prispôsobiť novému mechanizmu na platby v rubľoch.

Rusko dodáva plyn prostredníctvom plynovodov celkovo do 23 krajín EÚ. Účet v rubľoch si už otvorilo desať európskych odberateľov ruského plynu. Štyria odberatelia ruského plynu z Európy sa prispôsobili požiadavkám Moskvy a za surovinu zaplatili v rubľoch, uviedol zdroj blízky ruskému plynárenskému koncernu Gazprom.

Putin odstavil od zemného plynu Poľsko aj Bulharsko, pretože nezaplatili v rubľoch.
Neprehliadnite

V Putinovej vojne došlo k zlomu. Desať odpovedí k plynovej kríze a platbám v rubľoch

Okamžitá odstávka? Bude to katastrofa

Situácia v dodávkach ruského zemného plynu do Európy je napätá, pre Slovensko však nie je kritická. V stredu 27. apríla prišlo na Slovensko cez Ukrajinu a Česko spolu 60 miliónov kubických metrov (m3) ruského plynu, z ktorého v tuzemsku zostalo cez 14 miliónov na okamžitú spotrebu aj na uskladnenie, uviedol minister hospodárstva Richard Sulík.

Dôležité podľa neho je, že všetky záväzky sú uhradené a ďalšia splátka plynu čaká Slovensko až 20. mája. Dovtedy sa ukáže, ako budú za aktuálne dodávky platiť iné krajiny EÚ, ktoré platbu v rubľoch odmietli a bude treba komunikovať aj s Gazpromom, aby Rusko neodpojilo Slovensku plyn rovnako ako Poľsku či Bulharsku.

Na dodávky plynu sú naviazané státisíce pracovných miest. Ak by k nim prestal prúdiť plyn, spôsobilo by to obrovské ekonomické škody, uviedol R. Sulík

„Analýza dopadov na rázne zastavenie dodávok plynu existuje a jej výsledok znamená katastrofu. Keby prestal tiecť plyn na Slovensko už zajtra, vydržali by sme do najbližšej jesene, pretože v letných mesiacoch je obmedzené vykurovanie. Otázkou je, čo by bolo potom, keďže zásobníky by ostali prázdne,“ spresnil minister hospodárstva.  

V hre je opäť nulová sadzba DPH

Dodávky plynu pre domácnosti na nasledujúce mesiace sú podľa R. Sulíka zabezpečené, otázna je iba regulovaná cena plynu v budúcom roku. Tá totiž oproti aktuálnej výrazne vzrastie. Minister si preto dokáže na obmedzený čas predstaviť aj nulovú sadzbu dane z pridanej hodnoty (DPH) na plyn.

Cena plynu sa už dlhší čas drží na úrovni okolo sto eur za megawatthodinu (MWh), čo je približne päťnásobok ceny z prvých mesiacov minulého roka. Po oznámení ruského dodávateľa plynu Gazprom o zastavení dodávok plynu pre Poľsko a Bulharsko sa cena prudko zvýšila až o 30 percent, no neskôr podľa R. Sulíka opäť klesla pod sto eur za MWh.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa