Koľko zaplatíš, toľko dostaneš! Férový princíp výpočtu budúcich penzií. Najnovší nápad dôchodkovej reformy z dielne slovenských liberálov. Od reality odtrhnutá predstava SaS je reakciou na uletený nápad v podobe rodičovského bonusu od Sme rodina.

Návrh na rozbitie solidarity v prvom pilieri nie je dobrý nápad. Skôr alebo neskôr ho zmetie tvrdý odpor voličov. Väčšina ľudí zarába menej ako priemernú mzdu. Po skončení pracovnej kariéry im nízke dôchodky aspoň trochu zdvihne solidarita bohatých. Lepšie zarábajúci ľudia totiž v súčasnosti zo systému dostanú menej, ako do neho odviedli a horšie zarábajúci viac.

Sto percentná zásluhovosť je len v II. pilieri. Práve v ňom majú nadpriemerne platení zamestnanci šancu slušne zhodnotiť svoje peniaze. Narušenie krehkej rovnováhy prinesie obrovské problémy. Len naivní liberáli si môžu myslieť, že väčšina ľudí ocení férovosť a zníženie penzií bude považovať za spravodlivé.

Na snímke predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) počas vyhlásenia na tému Byt či Nebyt už nie je otázka v Bratislave 28. mája 2021. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Nájomné byty buď rozbijú rozpočet alebo koalíciu. Inej cesty k lacnému bývaniu niet

Vládu znižujúcu dôchodky väčšine zamestnancov v najbližších voľbách vystriedajú populisti. Hnev pracujúcich ľudí bude veľmi ľahké zneužiť na znárodnenie II. piliera. Potom bohatí nedostanú navyše nič . Podobne dopadnú aj chudobní. Populisti cudzie peniaze väčšinou prejedia a nakoniec všetkým ostanú len oči pre plač.

Výsledkom budú nízke dôchodky pre všetkých. Bez rozdielu. Mimochodom, to je asi hlavná priorita súčasnej vlády. V časoch kolabujúceho rozpočtu sa penzie rozhodol razantne zvyšovať minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Ten do systému dôchodkov plánuje zaviesť rodičovský bonus.

Z neho budú opäť profitovať hlavne bohatí. Práve oni väčšinou vychovali viac detí. Chudobnejší sa uspokojili s jedným maximálne dvomi. Navyše, nadpriemerne zarábajúci reálne svojím rodičom pošlú viac peňazí, ako podpriemerne zarábajúci. Inými slovami – najlepšie na tom budú rodičia poslancov, ministrov, úspešných manažérov a podnikateľov.

Väčšina na zmene stratí. Po zavedení rodičovského bonusu začne štát novým dôchodcom priznávať menšie penzie ako pred jeho zavedením. Pôjde o desiatky eur za mesiac. Preto z dlhodobého pohľadu budú zo zmeny profitovať len rodičia úspešných detí.

zdravotníctvo - laboratórium - výskum - veda - mikroskop
Neprehliadnite

Slovensko verzus svet: Gréci dávajú na vedu viac peňazí, preto majú lepšie mzdy ako my

Návrhy na zmeny prerozdelenia miliárd eur sú odtrhnuté od reality. V slovenskej realite nikdy nebude dlhodobo fungovať nesolidárny penzijný systém. V najbližších demokratických voľbách ho zmetie nahnevaná väčšina. Práve udržanie sociálneho zmieru je dôležité pre fungovanie každej spoločnosti. V opačnom prípade hrozí konflikt medzi bohatými a chudobnými.

Poviete si – v pohode. Veď ja vlastním len starší byt alebo dom. Omyl. Na nepokoje v spoločnosti vždy najviac doplatí stredná trieda. Za poplašnú správu nie je možné označiť ani úvahy o znárodnení II. piliera. Takýto smutný osud postihol systém súkromných dôchodkov v susednom Maďarsku a sčasti aj v Poľsku.

Nezamestnanosť klesla

Počet ľudí bez práce sa znižuje už štvrtý mesiac za sebou. Miera evidovanej nezamestnanosti v auguste klesla na 7,37 percenta. Z úradov práce môže okamžite do zamestnania nastúpiť 199 528 Slovákov. Napriek tomu firmy nedokážu obsadiť viac ako 75-tisíc voľných pracovných miest.

Dôvodom sú obrovské regionálne rozdiely. Každý piaty človek je bez práce v Rimavskej Sobote. Okres aktuálne vykázal mieru evidovanej nezamestnanosti vo výške 20,52 percenta. Na opačnom konci rebríčka stojí Hlohovec. Tam je bez práce len 3,55 percenta miestnych obyvateľov.

Pre obrovské rozdiely musia v rozvinutých častiach krajiny pracovať cudzinci. Z krajín nachádzajúcich sa mimo Európskej únie ich na Slovensku žije až 69-tisíc. Väčšinou ide o obyvateľov Ukrajiny a Srbska.

Z domácich je viac ako rok bez práce 96-tisíc obyvateľov. Takzvaní dlhodobo nezamestnaní si nové zamestnanie nájdu veľmi ťažko. Dôvodom sú stratené pracovné návyky. Prípadne preferovanie práce na čierno kvôli problémom s exekútorom.

Nájomné byty verzus rozpočet

Sme rodina zostane vo vláde len v prípade spustenia výstavby nájomných bytov. Na tvrdé ultimátum zvyšok koalície kontruje nesplniteľnou podmienkou. Tá spočíva v postavení 100-tisíc nájomných bytov bez dopadov na štátny rozpočet. Lenže také niečo jednoducho nie je možné.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa