Ministerstvo financií položilo na koaličný stôl detailný plán daňovo-odvodovej reformy. Lenže narazilo na viac-menej očakávaný odpor koaličných partnerov. Jablkom sváru je plán zvýšiť rodinné prídavky na jedno dieťa na rovných na 200 eur.

Na jednej strane štedrá rodinná politika zvýši životnú úroveň slovenských rodín. Na druhej strane nijako nevyrieši zlú demografiu. Verejné financie ale nasmeruje na nebezpečnú grécku cestu. Na jej konci obyvateľov čaká znižovanie dôchodkov, škrtanie sociálnych dávok a privatizácia štátneho majetku.

Z pohľadu životnosti súčasnej koalície ide o ďalekú budúcnosť. Minister financií preto nemá problém vytasiť tvrdé ultimátum. Buď bude po jeho, alebo žiadne reforma nebude a zvýšia sa len rodinné prídavky.

Môže si to dovoliť? Odpoveď znie: Áno. Len v tomto roku stúpnu daňovo-odvodové príjmy o viac ako jednu miliardu eur. Peňazí je teda dosť. Igorovi Matovičovi (OĽaNO) nečakane dobré karty prihralo prichádzajúce ekonomické oživenie.

Ako s nimi naloží, ukáže až čas. Samotné vyhrážanie sa zrušením reformy je paradoxne dobrou správou pre státisíce drobných podnikateľov. Práve oni majú prísť o súčasné výhody. Dôvodom je, že podľa I. Matoviča zneužívajú systém a prácu vhodnú na trvalý pracovný pomer vykonávajú na živnosť. Výsledkom je menej peňazí odvedených štátu prostredníctvom daní a odvodov.

V tomto má minister financií pravdu. Napriek tomu nie je fér živnostníkov obviniť zo zneužívania systému. Nižšie odvody automaticky prinesú menšiu penziu. Alebo inak - živnostníci sa majú lepšie dnes, a ľudia pracujúci v trvalom pracovnom pomere na dôchodku.

Pre financovanie reformy je dosť podstatné škrtnutie výhod drobných podnikateľov. V opačnom prípade nebude dosť peňazí na znižovanie daňovo-odvodových príjmov zamestnancov. I. Matovič síce pôvodne plánoval výpadok financovať zvýšením DPH, ale v tomto prípade narazil na tvrdý odpor Richarda Sulíka (SaS).

Chýbajúce peniaze tiež môže priniesť zvýšenie daní z nehnuteľnosti. Pri presadzovaní tejto zmeny stopku vystavil nečakane tvrdý odpor verejnosti. Oproti pôvodným plánom sa aktuálne uvažuje len o miernom zvyšovaní zaťaženia. Lenže čísla nepustia a nižšie odvody zamestnancov musí niekto zaplatiť. Momentálne to vyzerá tak, že Čierneho Petra nakoniec dostanú živnostníci.

Bez reforiem sme len priemer

Slovenský ekonomický rast v tomto roku skončí na hodnote 4,9 percenta HDP. Takéto vysvedčenie nám v stredu vystavila Európska komisia. Na prvý pohľad slušné číslo, ktoré je len o desatinu väčšie ako priemer eurozóny. Pri takomto tempe zvyšovania životnej úrovne sa nikdy ani len nepriblížime bohatým západným štátom. Hlavným vinníkom je neschopnosť vlády presadiť potrebné reformy.

O znížení daňovo-odvodového zaťaženia sa diskutuje viac ako rok. Pritom práve táto zmena má potenciál prilákať do krajiny nových investorov. Rovnako bez väčších úspechov skončili ambiciózne návrhy na zmenu dlhovej brzdy. Táto reforma mala politikov prinútiť použiť rastúce daňové príjmy na znižovanie verejného dlhu.

O spackanej dôchodkovej reforme škoda hovoriť. Slováci ako jeden z mála národov budú pracovať dlhšie a za odmenu dostanú nižšie penzie. Nie všetci, len bezdetní ľudia a rodičia s viacerými deťmi si majú výrazne polepšiť. Takúto zmenu v slovenskom dôchodkom systéme prinesie takzvaný rodičovský bonus.

Najväčšou chybou je minimálny úspech pri prepojení domácej vedy a priemyselnej výroby. Bez tejto zásadnej reformy ostaneme naveky lacnou montážnou dielňou západnej Európy. Nadnárodné koncerny produkciu s vyššou pridanou hodnotou rozbiehajú len tam, kde majú k dispozícií dostatok vzdelaných ľudí. Na Slovensku to žiaľ tak nie je.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa