„Do dejín sa zapíšeme ako najreformnejšia vláda v histórií Slovenka.“ Dávno zabudnuté táranie zo strany bývalého premiéra a súčasného ministra financií Igora Matoviča. (OĽaNO). Od vzbudenia falošných nádejí v srdciach pravicových voličov ubehol viac ako rok. Za ten čas sa prijalo presne nula zásadných ekonomických zmien.

Večne rozhádaná koalícia momentálne bojuje o úplne iný titul. Šanca na zápis do dejín je v kategórií najviac od reality odtrhnutého zoskupenia v histórií krajiny. Súčasný politikov na to kvalifikujú nápady odporujúce základnej ekonomickej logike. Spomedzi mnohých za posledný týždeň zarezonovali vo verejnej diskusií tieto tri.

Investičné terno v podobe výstavby menej ziskových nájomných bytov. Kvôli nim developeri nechajú budovanie vysoko ziskových komerčných nehnuteľností. Z neznámeho dôvodu prestane byť zmyslom ich podnikania zarobiť čo najviac peňazí. Takýto bezbrehý populizmus servíruje vláda zostavená z bývalých podnikateľov. Presnejšie – druhá najsilnejšia koaličná strana Sme Rodina.

Stabilizácia dôchodkového systému prudkým zvýšením penzií. Ekonomický zázrak z dielne ministerstva práce. Aj v tomto prípade ide o nominanta Sme Rodina Milana Krajniaka. Aj keď tu treba férovo povedať, že časť nákladov pokryjú zvýšené odvody, pomalšia valorizácia dôchodkov bezdetných ľudí a zvyšovanie veku odchodu do penzie. Výsledná sekera v budúcom roku má byť „len“ 231 miliónov eur.

Tretím nezmyslom je sľub, že razantné zníženie odvodov pokryje minimálny rast daní a ešte ostane aj dosť peňazí na zvýšenie detských prídavkov. A to takmer o 700 percent. Čiže zo súčasných 25,50 eura na rovných 200 eur. Mimochodom, doteraz nie je celkom jasné, ako sa detské prídavky spojili s daňovo-odvodovou reformou. S vysokou pravdepodobnosťou pôjde o vklad ministra financií a výsledkom bude zablokovanie zásadnej reformy.

Práve preto by mal súčasný šéf štátnej kasy odísť. Nie z politiky, ale na inú funkciu. I. Matovič môže byť prospešný napríklad v parlamente. Nebojí sa tvrdej konfrontácie názorov, vždy vedel na seba pritiahnuť pozornosť médií a tvrdý súboj s politickými konkurentmi môže vyústiť do rastu preferencií. Tak tomu aspoň je v prípade iného bývalého premiéra Roberta Fica (Smer).

Zotrvanie vo funkcií neprinesie nič dobré. I. Matovič sa už pomaly začína vracať k formulácií: „lebo R. Sulík“. Liberáli môžu podľa neho za blokovanie daňovo-odvodovej reformy. Nie to, že práve on nezmyselne žiada minúť peniaze zo zvýšených daní na štedrejšie rodinné prídavky.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa