Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami. Presne to môže byť stručná definícia veľkej reformy ministra financií Igora Matoviča. Snaha o razantné zníženie vysokých odvodov je správna a dobré nastavenie reformy môže výrazne zvýšiť príjmy pracujúcich. Nikto nemôže nič namietať ani proti plánu prudkého zvýšenia rodinných prídavkov. V krajine z roka na rok klesá počet novorodencov. Menej detí sa o pár rokov prejaví poklesom počtu pracujúcich a pre štát to znamená aj menej peňazí z daní a odvodov. Zásadná zmena sa navyše udeje v časoch rastúceho počtu dôchodcov. Počet ľudí v neproduktívnom veku do roku 2030 stúpne o stotisíc. A na ďalší takýto prírastok bude stačiť nasledujúcich päť rokov. S vyplácaním penzií tak môže mať štát vážne problémy už okolo roku 2035.

Lenže pripravovaná reforma demografický problém nevyrieši. Rodinný príspevok dvesto eur mesačne v realite len málokoho motivuje mať dieťa. Jediným výsledkom bude obrovská „sekera“ v štátnom rozpočte a potreba každý rok niekde zohnať 2,5 miliardy eur. Napokon sa to skončí ako vždy: ošklbaním pracujúcich ľudí. Spôsobí to kombinácia razantného zníženia odvodov a prudkého zvýšenia daní. Takto nastavená reforma všetkým ľuďom ich budúcu penziu poriadne zoseká. Hodnota dôchodkov závisí od množstva peňazí vybraných od pracujúcich ľudí. Lenže nižšie odvody automaticky prinesú menej finančných zdrojov pre penzistov. Po presadení reformy odvedie bezdetný človek štátu približne rovnako veľa peňazí ako dnes. Rozdiel bude len v tom, že väčšina eur sa vyberie prostredníctvom daní a následne sa minie na vyplatenie detských prídavkov. Aj ľudia s deťmi odvedú výrazne menej peňazí na odvodoch. No v ich prípade výrazne nižší dôchodok v budúcnosti kompenzuje prudké stúpnutie príjmov v súčasnosti.

K osekaniu penzií nepríde jedine v prípade, že Igor Matovič bude mať pravdu a Slováci sa po reforme rozhodnú mať minimálne tri deti. Potom bude o pár desiatok rokov dosť prostriedkov na plošné zvyšovanie penzií. Lenže zvýšiť pôrodnosť sa doteraz nepodarilo v žiadnej vyspelej krajine. Slovensko nebude svetlou výnimkou a pravdepodobne opäť skončíme ako pri plošnom testovaní. Nielenže sme boli pár týždňov v počte nakazených obyvateľov najhorší na svete, ale ešte sme aj zbytočne minuli pol miliardy eur a vírus zastavil až tvrdý lockdown. Jediný rozdiel pri daňovo-odvodovej reforme bude v tom, že neúspešná snaha o prírastok v počte detí bude jasne viditeľná až o pár rokov.

Jedna daň aj odvod

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa