Už dnes tankujú Slováci draho a budú ešte drahšie. Prví, kto pocítil rast cien v peňaženkách, sú určite motoristi. Pohonné hmoty rýchlo dražejú a iný najbližší scenár ani nie je reálny. Napätá situácia medzi Ruskom a Ukrajinou má istý vplyv aj na ne.

Palivá dražejú všade, rizík je viac

Rast cien benzínu i nafty sa dotýka celej Európy, nie je to len záležitosť Slovenska. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uistil, že Slovensko má v súčasnosti dostatočné zásoby plynu, ropy aj jadrového paliva. Krajina má podľa neho pripravený scenár aj pre prípad prerušenia dodávok surovín z Ruskej federácie, ten však bližšie nespresnil.

Predbežne uviedol, že pokiaľ by došlo k prerušeniu dodávok ropy, Slovensko má zásoby na 90 dní a ropu je možné dopraviť aj cez južný ropovod Adria. Rovnako Slovenské elektrárne majú v súčasnosti dostatok jadrového paliva pre atómové elektrárne a podnikajú kroky, aby sa zásoby paliva ešte zvýšili.

Slovákov láka nákupná turistika najmä u našich susedov v Maďarsku a Poľsku, kde vlády pristúpili k viacerým opatreniam na zmiernenie rastu cien energií. Priemerná cena benzínu v Poľsku je až o takmer 40 centov za liter nižšia, pričom priemerná cena benzínu v  Maďarsku je o 20 centov za liter nižšia, hovorí  Lukáš Lipovský, analytik X-Trade Brokers.

„Nižšie ceny u našich susedov sú spôsobené najmä zásahmi vlády, napríklad znížením dane z pridanej hodnoty (DPH) v Poľsku. To viedlo možno až k prehnanému rozdielu v cenách pohonných hmôt medzi Poľskom a okolitými krajinami. To vytvára nežiadúci efekt, že motoristi z okolitých krajín chodia vo zvýšenej miere tankovať tam,“ dodal.

Nielen tankovať, ale aj nakupovať

Skutočnosť, že mobilita u spotrebiteľov pri nákupoch v zahraničí neutícha, potvrdzujú aj ďalší. Ako spresňuje  Zuzana Oprchalová, výkonná riaditeľka Slovenskej asociácie palivového priemyslu a obchodu (SAPPO), v praxi zaznamenali zaujímavý trend najmä v severných oblastiach.

„Zákazníci tam primárne nešli iba natankovať, ale spájali návštevu Poľska s nákupom ďalšieho spotrebného tovaru, najmä potravín,“ dodala. Vníma tiež trend, že nejde len o záležitosť čerpacích staníc, ale celkovo maloobchodného predaja, ktorý sa pri mnohých položkách javí výhodnejší práve u severných susedov z dôvodu nižšej DPH.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa