Za akú vysokú mzdu u vás budem pracovať, keďže inflácia riadne stúpla? A akú sumu by si asi tak predstavovali na výplatnej páske? Tieto dve otázky nie sú pri prijímaní nových pracovníkov do firmy ničím výnimočným.

Veľa sa dá vyčítať aj z pracovného inzerátu, keďže zamestnávatelia musia povinne uvádzať od 1. mája 2018 v ponukách zamestnania aj výšku ponúkanej mzdy. Kým predtým boli v ponukách často uvádzané formulácie typu „mzda či plat dohodou, vysoké finančné ohodnotenie či dobré mzdové podmienky,“ dnes musí v inzeráte svietiť jasná suma, prípadne aspoň jej rozmedzie od - do. Kto by tak neurobil, riskuje pokutu až do výšky 33-tisíc eur od úradu práce, ktoré to kontrolujú.

Pred zavedením tejto povinnosti mzdu zverejňovalo len minimum zamestnávateľov, hovorí pre TREND Milan Kuruc, zakladateľ Občianskeho združenia Pracujúca chudoba. Až táto povinnosť vraj spôsobila, že v takmer každom pracovnom inzeráte je mzda, čo šetrí časové aj finančné náklady nielen uchádzačom, ale aj firmám.  

„Pred zavedením tejto povinnosti sa na pohovoroch uchádzači predbiehali v tom, aby ponúkli čo najnižšiu mzdu. Teda, aby pracovné miesto v konkurencii s ostatnými uchádzačmi určite získali. Zverejňovanie miezd presunulo túto konkurenciu na stranu firiem. Tie teraz súťažia o zamestnancov výškou ponúkaných miezd,“ tvrdí M. Kuruc.

Novinky z Bruselu idú dokonca ešte ďalej, utajiť plat už zrejme po novom nebude možné. Všetci budú vo firmách vidieť, kto a kde pracuje za akú sumu. Pre tajnostkárov, v súkromnej aj štátnej sfére, obrazne povedané nastanú ťažké časy.

Legislatíva nastavila jasný meter

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa