Kým českým živnostníkom vláda pod vedením Petra Fialu čoraz viac polepšuje, na Slovensku je to opačne. U našich západných susedov aktuálne využíva paušál viac ako 80-tisíc živnostníkov a ich počet sa každým rokom zvyšuje. Na Slovensku má už o štyri mesiace padnúť rozhodnutie o nových daňovo-odvodových novinkách, nazvaných ako reforma.

Paradoxne, paušálne výdavky si v daňovom priznaní za rok 2020 uplatnilo trojnásobne viac daňovníkov ako v Česku. O svoje výhody však zrejme čoskoro prídu. K skutočnej reforme to má podľa odborníkov poriadne ďaleko, opäť ide len o hru s číslami, ktoré podnikateľom, dokonca ani nízkopríjmovým zamestnancom, reálne nepomôžu. Práve naopak.

Česko: ďalšie výhody pre firmy v praxi

Tí českí živnostníci, ktorí sa rozhodli využiť paušál, to museli oznámiť správcovi dane v Česku do 10. januára 2022. „Daňovník, ktorý ešte len začína činnosť, z ktorej mu plynú príjmy zo samostatnej činnosti, sa stáva daňovníkom v paušálnom režime k začiatku kalendárneho mesiaca, v ktorom činnosť začal,“ vysvetlila Martina Zbončaková, daňová špecialistka z V4 Group pre portál E15.cz.

K 4. februáru 2022 dostala česká finančná správa celkom 23 800 nových oznámení o vstupe do paušálneho režimu dane na rok 2022. Môžu ho využiť tí, ktorí nie sú platiteľmi DPH, majú ročné príjmy z podnikania do 1 milióna českých korún (41 090 eur) a nemajú súčasne príjmy zo závislej činnosti (s výnimkou príjmov, z ktorých je vyberaná daň zrážkou).

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa