Načo vykurovať celý hotel či penzión, keď ho navštívi pár hostí, veď stačí izbu. Alebo načo vo veľkom svietiť, keď ľudia môžu sedieť za stolmi pri sviečkach. Takto absurdne môže čoskoro dopadnúť situácia v hoteloch či reštauráciách na Slovensku, ktoré sa môžu cítiť za posledné dni ako v nechcenej krajine.

Ceny energií im stúpli v priemere od tristo do štyristo percent, a v tejto chvíli pre nich končí optimizmus o lepších časoch. Možno skôr len chudobnejších časoch, teda ak túto dobu vôbec prežijú.

Keď ich finančne nepoložila korona kríza a chaotické opatrenia štátu v čase pandémie, tak mnohých dorazia vysoké ceny za energie. Hotely na Slovensku boli doteraz poloprázdne kvôli režimu OPplus v hoteloch či režimu OP v reštauráciách, ktorý zaviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Od 16. februára 2022 hlavný hygienik Ján Mikas zrušil v hoteloch režim OP+ a nahradil ho režimom OTP. V hoteloch sa tak môžu ubytovať nielen očkovaní, prekonaní, ale aj ľudia s platným negatívnym testom (AG, prípadne PCR).   

Veľký škrt cez firemný rozpočet hoteliérom a gastru urobilo zvýšenie cien energií často o pár stoviek percent, čo je pre nich finančne neúnosné. Ako 14. februára informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) najviac narástli ceny tovarov i služieb, inflácia ich medziročne v januári 2022 vystrelila na 8,5 percenta, čo je rekord za posledných 17 rokov.

Prirodzene, nárast cien rôznych vstupov má vplyv aj na nárast drahších služieb, čo pre bežných Slovákov znamená len jedno. Musia z vlastného vrecka popri ďalšom zdražovaní vytiahnuť viac peňazí, ak by sa náhodou chceli doma využívať akékoľvek služby cestovného ruchu.

Nárast cien o desaťtisíce eur

Výraznému nárastu cien energií sa nevyhli ani hotelové zariadenia a gastro prevádzky. Aj majitelia tatranských hotelov a penziónov pre spravodajstvo RTVS avizovali, že už najbližšie prázdninové pobyty rodín musia zdražieť o desať až dvadsať percent, aby to finančne prežili. Situácia s nárastom cien energií, spolu s ďalšími obmedzeniami štátu, je pre nich neúnosná.

Katarína Daníšková spolu s manželom vlastní rodinný hotel Villa Siesta, ktorý sa nachádza priamo v srdci Vysokých Tatier v Novom Smokovci. Pri pohľade na účet za energie sa jej podlomili kolená. Cena za dodávku plynu a elektriny sa zvýšila oproti vlaňajšku až o 300 percent. „Je to strašidelné, bojíme sa, ako faktúru zaplatíme,“ uviedla K. Daníšková pre RTVS.

Podobné skúsenosti uviedol aj riaditeľ hotela Bellevue v Hornom Smokovci Miroslav Warhol. Ako prezradil pre TREND, dodávky plynu majú ešte tento rok súčasťou platného kontraktu, takže navýšenie plynu ich tentokrát obišlo. „Čo sa týka dodávky elektrickej energie, tak je to horšie. Za najsilnejší mesiac minulého roka evidujeme faktúru za dodávku v mesiaci august vo výške 15 000 eur. Tento rok, v mesiaci január pri neporovnateľne nižšom počte návštevníkov nám prišla faktúra vo výške viac než 26 000 eur,“ spresnil. 

Ako ďalej M. Warhol objasnil,  klienti pociťujú navýšenie cien už od začiatku roka. V súčasnosti je zrejmé, že to stačiť nebude. Vďaka opatreniam štátu boli obmedzení v podnikaní a návštevnosť bola v januári 2022 naozaj nízka.

Majiteľ penziónu Raimund v Dolnom Smokovci Michal Repčák si spočítal, že ide o 2,5-násobný nárast oproti tomu, čo platili vlani. „Určite to bude dosť veľký zásah. Samozrejme, nevyhneme sa zvyšovaniu cien v každom smere,“ dodal pre RTVS. Hoteliéri veria, že hostia tento nepopulárny krok pochopia, inak by museli kúriť drevom a svietiť sviečkami – ako v minulom storočí.

Nedá sa vám pomôcť, tvrdí štát

Ako na margo problémov hoteliérov uviedol Karol Galek, štátny tajomník ministerstva hospodárstva, štát im nevie v tejto situácii pomôcť. Podobné ťažkosti majú aj v iných krajinách EÚ či vo svete, nič sa vraj nedá robiť. Ak dnes teda tatranské hotely majú drahú elektrinu, týka sa to komoditnej časti elektriny. Cenu komodity totiž štát vraj nedokáže ovplyvniť a firmy sa musia situácii prispôsobiť.

Už vlani v auguste riešil avizovaný rast cien plynu a elektrickej energie pre domácnosti a malé firmy so zástupcami zodpovedných rezortov a s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) premiér Eduard Heger.

„Analýzy už prebiehajú,“ avizoval vtedy pre agentúru TASR. A analyzuje dodnes. Vtedy predpokladal, že cena elektriny by sa mohla na vývoj cien na komoditných burzách zvýšiť o 15 percent. Ironicky povedané, čo by dnes podnikatelia dali za takýto nárast cien. Ten skutočný je totiž stonásobne vyšší. Dnes vláda už len krčí ramenami a východisko z danej situácie reálne nemá.

Po krk v dlhoch a ďalšie prichádzajú

Štát má, samozrejme, isté možnosti znížiť dopad nárastu cien energií len pre domácnosti. Veď viac ako polovicu konečnej ceny energií tvoria poplatky. Tento krok už urobil, keď takmer všetok nárast ceny elektriny na rok 2022 kompenzoval znížením taríf a poplatkov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa