„Po smrti jedného z partnerov dôchodok nie vždy stačí na zaplatenie inkasa, stravy, liekov a nečakaných opráv. Ak v takejto ťažkej chvíli zaklope na dvere vdovy finančný sprostredkovateľ, tak tá mu väčšinou podpíše úver bez poriadneho preštudovania zmluvy,“ rozpráva pre Trend svoje skúsenosti z praxe Štefan Dutko, predseda Združenia Brániť sa oplatí – BSO.

Penzisti zmluvy veľmi neštudujú

Š. Dutko dlhé roky zastupuje ľudí v súdnych sporoch s finančnými inštitúciami a za ten čas zažil už všeličo. Starší človek nemá problém podpísať úverovú zmluvu na niekoľko tisíc eur hneď potom, ako ju obdrží od sprostredkovateľa. Niekedy sa v rýchlosti podpisuje priamo na ulici a o nejakom finančnom poradenstve nemôže byť ani reč.

„Pri braní úveru sa dôchodcovia rozhodujú na základe výšky mesačnej splátky a veria, že vďaka pravidelnej penzií bez problémov vrátia požičané peniaze. Ostatné veci si, žiaľ, nevšímajú,“ dodal Š. Dutko. Mnohí z nich ani len netušia aké vysoké poplatky budú musieť zaplatiť a čo za sankcie im hrozia v prípade omeškania so splácaním.

Problémy spôsobuje aj platenie zbytočne vysokých úrokov. V rámci akcií banky bežne predávajú spotrebné úvery s ročný úrokom vo výške 5 percent. V takom prípade má o sedem rokov splatná pôžička vo výške 3-tisíc eur mesačnú splátku 42,40 eura. Ten istý úver bude mať pri ročnom úroku vo výške 10 percenta mesačnú splátku 49,80 eura. Pre zbytočne vyšší úrok dôchodca za sedem rokov zaplatí navyše 621,60 eura.

Exekútor trápi 33-tisíc dôchodcov

Najväčšie exekučné zrážky mali koncom augusta vdovy, ktorým exekútor v priemere strhol 101,74 eura. Na druhej strane, muži poberajúci vdovecký dôchodok v súbehu so sociálnym platia najnižšie exekučné zrážky v priemere vo výške 9,35 eura.

Sólo poberateľom starobných dôchodkov sa v priemere strhne 54,71 eura a predčasným penzistom 100,50 eura. Celkovo má problémy s exekútorom 33 393 dôchodcov.

Starším ľuďom musí podľa zákona po odpočítaní všetkých zrážok ostať na mesiac minimálne 214,83 eura. Z tejto sumy sa len veľmi ťažko dá zaplatiť nájom spolu so stravou. „Časť tohto problému môže pomôcť vyriešiť pripravovaná exekučná amnestia. Osobne som proti plošnému škrtaniu dlhov a pomôcť sa má hlavne ľuďom, ktorí sa do problémov dostali nie vlastnou vinou,“ povedal Trendu predseda Jednoty dôchodcov Slovenska Ján Lipiansky.