Minimálne dôchodky sa od januára budúceho roka zmrazia na súčasnej úrovni. Štát dnes garantuje za 30 odpracovaných rokov minimálnu penziu niečo málo nad 334 eur mesačne. Zároveň sa do podmienok nároku vráti inštitút takzvaného kvalifikovaného roka.

To v praxi bude znamenať, že za odpracovaný rok sa bude považovať len taký, počas ktorého budúci dôchodca platil odvody z príjmu aspoň na úrovni 24,1 percenta priemernej mzdy. Napríklad za vlaňajšok by to bol príjem vo výške aspoň 263 eur mesačne. Návrh novely už prešiel aj medzirezortným pripomienkovým konaním.

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.
Neprehliadnite

Krajniak opravuje Dankove predvolebné kotrmelce s dôchodkami

Dankove minimálne penzie

Do zmeny sa pustil rezort práce na čele s novým ministrom Milanom Krajniakom. Súčasné pravidlá pri minimálnych dôchodkoch platia od začiatku tohto roka a s ich úpravou počítala aj bývalá vládna koalícia. Zvýšenie najnižších dôchodkov a zmeny v podmienkach cez parlament ešte vlani pretlačil predseda vtedajšej vládnej Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Po schválení jeho návrhu sa minimálny dôchodok začal počítať ako 33 percent z priemernej mzdy spred dvoch rokov.

Skokovito sa tak vyšplhal z pôvodných 280 eur na 334,30 eura mesačne. Zároveň sa zo zákona vypustila podmienka kvalifikovaného roka. V praxi tak štát garantuje najnižšiu penziu každému, kto platil 30 rokov dôchodkové poistenie bez ohľadu na výšku sociálnych odvodov. Zmena v podstate zotrela princíp zásluhovosti a vytvorila priestor na optimalizáciu odvodov. Okrem toho mal tento zásah zväčšiť dieru v rozpočte verejných financií.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa