Slovensko hrá dlhé roky prvú ligu v pomalom raste životnej úrovne obyvateľov. Na tomto negatívnom fakte nič nezmenili ani posledné voľby. Presnejšie počas vlády súčasnej koalície sa životná úroveň prepadla na tretiu najhoršiu pozíciu v rámci 27 štátov Európskej únie (EÚ). Ide o hodnotenie za rok 2021. Ešte v roku 2020 patrila Slovensku piata pozícia od konca.

K spomínaným záverom prišiel štatistický úrad EÚ (Eurostat). Životnú úroveň v jednotlivých štátoch zobrazuje prepočet hrubého domáceho produktu (HDP) na obyvateľa v parite kúpnej sily.

Zlý výsledok Slovenska nie je veľké prekvapenie. Od prijatia poslednej veľkej reformy ubehli takmer dve dekády. Namiesto lídrov, ktorí prinášajú zmeny, ovládli krajinu populisti rozhadzujúci peniaze. Súčasný minister financií Igor Matovič „zarezal“ daňovo-odvodovú reformu návrhom na zvyšovanie rodinných prídavkov. Jeho predchodca Eduard Heger zas pohorel na nápade prudkého zvýšenia daní z nehnuteľností.

Výsledkom politického babráctva je zachovanie statusu kvo. Dva roky od nástupu novej koalície pracujúci ľudia stále platia vysoké dane a odvody. Oproti predchádzajúcim vládam SMER-u je plus len to, že doteraz neprišlo k razantnému zvyšovaniu daní, ale to na zásadný rast životnej úrovne na Slovensku rozhodne nestačí.

Tretí od konca

Nedostatok reforiem prináša pomalý hospodársky rast. Rozdiel v životnej úrovni oproti bohatým západným štátom sa na Slovensku neustále zväčšuje. Navyše v minulosti chudobnejšie štáty rástli oveľa rýchlejšie a v súčasnosti sú na tom lepšie.. Domáca ekonomika bola pred desiatimi rokmi na 18. pozícií, minulý rok skončila už na 25. mieste. Počas jednej dekády slovenskú životnú úroveň predbehli obyvatelia siedmych štátov. Vlani na tom boli horšie ako Slováci len obyvatelia Grécka a Bulharska.

Grécko od vypuknutia finančnej krízy opakovane čelilo hrozbe bankrotu. Zároveň má najvyšší verejný dlh. Bulharsko je historicky najchudobnejší člen EÚ. Ekonomiku v krajine drží nad vodou najmä cestovný ruch.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa