Slovenský pracovný trh je roky nastavený na odmietanie cudzincov. Dôvodom sú iracionálne obavy politikov. Časť z nich práve v lacnej pracovnej sile zo zahraničia vidí tlak na zakonzervovanie nízkych platov.

Presnejšie voliči populistických strán majú obavy z cudzincov, ktorí sú ochotní pracovať za nízke mzdy. Výsledkom je neuveriteľná byrokratická tortúra. Tou musí prejsť takmer každý cudzinec, ktorý sa zaujíma o prácu v domácich podnikoch.

Výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlo, sú ľudia pochádzajúci z Európskej únie (EÚ). Práve im bezproblémové zamestnanie zaručuje dohoda o voľnom pohybe osôb. Nečakaná ruská invázia na Ukrajinu vyvolala obrovskú vlnu solidarity s trpiacimi obyvateľmi.

Aj Slovensko sa rozhodlo pomôcť ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou. Ukrajinci majú automaticky nárok na získanie dočasného útočiská. Pod touto formulkou sa skrýva právo zamestnať sa v domácich firmách za podobných podmienok ako domáci.

Napriek tomu roky budovaný byrokratický systém stále kladie silný odpor. „Zamestnávanie Ukrajincov v praxi komplikuje napríklad spôsob získavania osvedčení o ich odbornej spôsobilosti. Ide o uznávanie vysokoškolských diplomov, respektíve dokladovanie relevantnej praxe. Tieto otázky je potrebné ešte doriešiť na vládnej úrovni v rámci Lex Ukrajina,“ upozornila Zuzana Rumiz, generálna manažérka ManpowerGroup Slovensko.

Pečiatka je viac ako vedomosti

Nedostatkom zamestnancov roky trpí slovenské zdravotníctvo. Napriek tomu sa v ňom majú problém zamestnať utekajúci zdravotný personál aj lekári. Nemajú totiž tlačivá, ktoré sú potrebné na uznanie ich vzdelania a praxe. Tie musia byť potvrdené ukrajinskými úradmi a vysokými školami, no a z tých sú v mnohých prípadoch už len rozbombardované ruiny.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa