Z reformných plánov súčasnej koalície ostali len trosky. Takmer každá zásadná zmena narazila na odpor jedného z partnerov. Inak tomu nebolo ani pri reforme ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti. Zásadná legislatíva je verejnosti známa skôr pod názvom dlhová brzda.

Pre zodpovedné hospodárenie tentoraz potopili kľúčové zmeny liberáli. Konkrétne tvrdošijné trvanie na zavedení daňovej brzdy. Napriek tomu ide o fiasko ministra financií. Igor Matovič nedokáže v kresle ministra presadiť jednu dôležitú reformu za druhou. Napríklad po veľkolepej šou nastalo trápne ticho o ohlásených zmenách daní a odvodov.

Pri dlhovej brzde hral pritom s viac ako dobrými kartami. V koalícií panuje vzácna zhoda na potrebe šetriť. Presnejšie naložiť túto nepríjemnú povinnosť na plecia budúcich vlád. Spor bol len v tom, či bude môcť nasledujúca koalícia konsolidovať aj zvyšovaním daní alebo len osekávaním verejných výdavkov. Pre šikovného politika je tu pomerne konformný priestor na nájdenie kompromisu. Lenže súčasný minister financií nie je muž dohody. Zmenu ústavy opäť raz nedokázal pretlačiť v parlamente a výdavkové limity prešli len ako bežný zákon.

Jednoducho fiasko

Jediné plus je samotné schválenie reformy. V opačnom prípade hrozilo prepadnutie peňazí z Plánu obnovy. Samotný prínos parlamentom odsúhlasených zmien je slušne povedané chabý. Dokazuje to odpoveď na jednoduchú otázku: Čo znamená schválenie výdavkových limitov pre prípravu rozpočtu na rok 2023? „Konkrétne to neznamená nič,“ odpovedal minister financií I. Matovič.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa