Daňová revolúcia nakoniec nemusí byť až také veľké fiasko. Proti nebezpečným nápadom na zvyšovanie daní sa postavila SaS. Liberáli v žiadnom prípade nepodporia rušenie odvodových stropov, zavedenie milionárskej dane, zvýšenie dane z dividend a ošklbanie živnostníkov. V prípade úspechu sa slovenské podnikateľské prostredie naozaj o niečo zlepší oproti súčasnosti.

Len či ich odpor bude aj niečo platný? Zmena daňového systému je v programovom vyhlásení vlády. Koaličné strany nemôžu použitím práva veta zablokovať veci spísané v tomto dokumente. Z tohto dôvodu prešla reforma zdravotníctva napriek nesúhlasu Sme Rodina. Čisto teoreticky môže aj daňová revolúcia prejsť bez súhlasu SaS. V takom prípade reforma narobí viac škody ako osohu.

Zavedenie milionárskej dane vyšle do sveta negatívny signál. Pozor! Slovensko je krajina, kde vás potrestajú za úspech a takýto prístup vlády sa zahraničným investorom rozhodne nebude páčiť. Áno, sú krajiny, kde firmy platia progresívne dane a napriek tomu nikam neodchádzajú. Dôvodom sú špičkové štátne služby, excelentný výskum miestnych univerzít a dostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Zo spomínanej palety výhod slovenská ekonomikaneponúka nič. Krajina je kvôli tomu stále odkázaná na lákanie investorov prostredníctvom nízkych daní a lacnej pracovnej sily.

Práve návrh na miernejšie zaťaženie firiem je najrozumnejším počinom Igora Matoviča (OĽaNO). Lenže, ako to už pri ministrovi financií býva, aj dobrý zámer pokazia detaily. Zdaňovanie právnických osôb má klesnúť z 21 na 19 percent. Zároveň daň z dividend stúpne zo sedem na deväť percent. Reálne na zmene zarobia len nadnárodné koncerny, ktoré kvôli zmluvám zabraňujúcim dvojitému zdaneniu nemusia platiť daň z dividend a domáci podnikatelia nezískajú nič.

Protivládny protest pred parlamentom a Úradom vlády SR. Na fotkę je Robert Fico.
Neprehliadnite

Rumuni si za svoje mzdy kúpia viac ako Slováci. Smutný výsledok dekády bez reforiem

Zvýšenie odvodových stropov zas vyženie z krajiny zopár špičkových manažérov. Inde totiž v čistom zarobia viac. Väčšina, samozrejme, ostane, ale úlohou vlády je do krajiny lákať šikovných ľudí a nie ich odrádzať od pôsobenia na Slovensku. Dôvod je jednoduchý. Práve úspešní manažéri riadiaci prosperujúce podniky vytvárajú v domácej ekonomike nové pracovné miesta. Väčšia zamestnanosť rovná sa vyššie príjmy ľudí a lepší život všetkých obyvateľov.

Živnostníci zas tvrdo doplatia na zrušenie paušálnych výdavkov. Štát plánuje drobných podnikateľov ošklbať na odvodoch až o niekoľko tisíc eur za rok. Na oplátku nezískajú nič. Aj naďalej ostanú bez jediného eura v prípade straty zákaziek. Za prípadné škody budú ručiť celým svojím majetkom a o platenej dovolenke môžu len snívať.

Odpor liberálov voči spomínaným zmenám sa dá jednoznačne hodnotiť ako snaha o udržanie ako tak priateľského podnikateľského prostredia. Zároveň SaS prejavila ochotu rokovať. Jednotlivé body daňovej revolúcie sú hodnotené prostredníctvom semaforu. Zelená farba signalizuje súhlas. Oranžová aj červená ochotu rokovať a jednoznačné nie symbolizuje čierna farba. Prípadný kompromis určite poteší živnostníkov. Od reality odtrhnutými rečami o spravodlivosti sa práve drobných podnikateľov snaží nehorázne ošklbať I. Matovič.

ILUSTRACKY: URAD PRACE
Neprehliadnite

Premárnený potenciál prináša chudobu. Desaťtisíce voľných pracovných miest sú obrovský problém

Trh práce víťazí nad treťou vlnou pandémie