Reforma nemocníc súvisí s kompletnou reformou zdravotníctva, ktorej spoločným cieľom je viac zachránených ľudských životov na Slovensku a lepšie podmienky na prácu zdravotníkov. Ministerstvo zdravotníctva v spolupráci s celým sektorom pripravuje ďalšie kroky, ktoré so schválenou reformou nemocníc súvisia. So zreteľom pacienta na prvom mieste. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová.

Časové rámce reformy nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva do 1.7. 2021 vydá kategorizáciu ústavnej zdravotnej starostlivosti a na základe toho ku koncu roku 2022 vytvorí rezort prvú sieť, ktorá následne začne nabiehať reálne v praxi od roku 2024.

Záchranná zdravotná služba a urgent

„V spolupráci s Operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby SR v priebehu roku 2022 prijmeme novú sieť záchrannej zdravotnej služby (ZZS) naviazanú na novú optimálnu sieť nemocníc. Optimálna sieť bude vychádzať z dopytu po zásahoch podľa diagnóz a regiónov, geografického rozloženia staníc ZZS so zohľadnením cestnej siete a infraštruktúry, dostupnosti nemocničných zariadení vhodných typov a zároveň s využitím matematického modelovania a simulácií z reálnych dát," informoval rezort.

Na snímke zdravotná sestra vchádza na COVID-19 oddelenie v Nemocnici Poprad. Poprad, 20. novembra 2021. FOTO TASR - Michal Svítok
Neprehliadnite

Poslanci schválili reformu nemocníc, hnutie Sme rodina bolo proti

Ministerstvo zdravotníctva v roku 2022 príjme novú definíciu neodkladnej zdravotnej starostlivosti, ktorá určí okruh oprávnených užívateľov záchrannej zdravotnej služby. Cieľom je využitie ZZS práve na opodstatnené zásahy, keď sú pacienti v priamom ohrození života, čím sa zvýši dostupnosť ZZS a efektívne využijú zdroje. Súčasťou týchto reforiem bude aj definícia poskytovania urgentnej starostlivosti v rámci nemocníc v nadväznosti na prijatú optimálnu sieť nemocníc.

Dlhodobá starostlivosť

Ministerstvo zdravotníctva v súčinnosti s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny predstaví reformy dlhodobej sociálnej a zdravotnej starostlivosti a dohľadu nad sociálnou starostlivosťou.

Ambulantní lekári začali vo štvrtok oficiálne očkovať proti ochoreniu COVID-19. Podávať budú očkovaciu látku Comirnaty od spoločnosti Pfizer/ Biontech. Na brífingu v Dolnom Kubíne to oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO). Na snímke ľudia počas očkovania u ambulantného lekára, v Dolnom Kubíne 1. júla 2021. FOTO TASR - Miroslava Mlynárová
Neprehliadnite

Všeobecní lekári vyvrátili medializované informácie o neordinovaní svojich kolegov

Spomenuté reformy sú už rozpracované v rámci medzirezortnej skupiny, pričom jednou z jej hlavných úloh v súvislosti s optimálnou sieťou nemocníc bude zadefinovať potrebu následných, dlhodobých a paliatívnych kapacít.

Do prvého kvartálu roku 2023 sa následne očakáva schválenie nového zákona v oblasti dlhodobej a paliatívnej zdravotnej starostlivosti.

Ambulancie

Súčasťou schválenej legislatívy ohľadom reformy nemocníc je aj reforma primárnej ambulantnej starostlivosti. V roku 2022 sa chce ministerstvo zdravotníctva sústrediť na zadefinovanie úlohy primárnej sféry v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti prostredníctvom nových koncepcií všeobecného lekárstva.

Cieľom je podporiť rozširovanie kompetencií všeobecných lekárov pre dospelých a všeobecných lekárov pre deti a dorast.

Uhliarik a Drucker
Neprehliadnite

Bývalí ministri zdravotníctva kritizujú schválenú reformu nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva sa chce v následnom kroku sústrediť na špecializovanú ambulantnú starostlivosť, ktorej potrebu a úlohu prehodnotí v rámci roku 2023. Do konca roka 2023 ministerstvo zdravotníctva prehodnotí a sfunkční systém DRG.

Nedostatok zdravotníckeho personálu

„Kontinuálne pracujeme na zlepšení situácie s dlhoročným nedostatkom zdravotníckeho personálu. V roku 2022 zjednodušíme a skrátime uznávanie dokladov a kvalifikácií prichádzajúcich zdravotníckych pracovníkov a permanentne etablujeme inštitút odbornej stáže a zavedieme programy na zrýchlenie adaptácie vysokokvalifikovaných zdravotníckych pracovníkov a ich rodín," uviedlo ministerstvo. 

„Na základe schválenej stratégie ľudských zdrojov, na ktorej ministerstvo už v súčasnosti pracuje, pristúpime ku krokom, ako je reforma vzdelávania, ktorá bude udržiavať a vylepšovať nástroje ako sú motivačné štipendiá, rezidentské štúdia, zasadíme sa tiež o lepšie mzdové podmienky zdravotníckych pracovníkov," uzatvára rezort zdravotníctva. 


pôvodný súbor:IFR_8261.jpg
Neprehliadnite

Reforma nemocníc rýchlou jazdou ako kamikadze. Miliardy eur budú v lufte a chaos možno realitou