Slovenská ekonomika je na tom prekvapivo dobre. Tretia vlna pandémie zatiaľ nepriniesla nárast počtu ľudí bez prace. Miera evidovanej nezamestnanosti z októbra do novembra klesla zo 6,79 percenta na 6,64 percenta. Aktuálne je z úradov práce pripravených do zamestnania nastúpiť takmer 180-tisíc Slovákov. Firmy zároveň stále nevedia obsadiť viac ako 79-tisíc voľných pracovných miest.

V novembri sa pritom už počítalo s nárastom nezamestnaných. Počas tohto mesiaca covid automat zavrel mnohé reštaurácie. Napriek tomu firmy z oblasti gastronómie nepristúpili k razantnému prepúšťaniu ľudí. Pri troche šťastia môže mať tretia vlna pandémie len minimálny vplyv na slovenský trh práce. S otvorením reštaurácií totiž vláda počíta už 3. januára 2022.

Konečné slovo bude mať omikron. Práve nová infekčnejšia mutácia môže vo februári krajinu uvrhnúť do ďalšieho tvrdého lockdownu. Na druhej strane v prípade potvrdenia miernejšieho priebehu je v hre aj definitívny koniec zatvárania domácej ekonomiky. Konkrétny výsledok bude závisieť od vplyvu novej mutácie na starších ľudí a stavu pacientov v nemocniciach.

Česi opäť razantne zvýšili úroky