Silný rast cien palív nepozná hranice, určite nie tie geografické. Benzín a nafta na čerpacích staniciach stáli v posledných mesiacoch čoraz viac a motoristi nevychádzali z údivu v Nemecku, Rakúsku, na Slovensku ani v Maďarsku. V novembri sa však maďarská vláda rozhodla, že rast cien palív ukončí. A to doslova. Nariadila, aby benzín stál menej, a to maximálne 480 forintov, teda v prepočte 1,27 eura za liter.

EBE 2 Frankfurt nad Mohanom - Čerpacia stanica v nemeckom Frankfurte nad Mohanom skoro ráno 10. marca 2022. FOTO TASR/AP


A gas station is pictured in Frankfurt, Germany, Thursday, March 10, 2022. (AP Photo/Michael Probst)
Neprehliadnite

Motoristi zastavili rast cien palív, letný vrchol je asi za nami

Na Slovensku stál vtedy benzín už jeden a pol eura za liter. Dôsledky sa dali očakávať, zahraniční šoféri sa hrnuli do Maďarska aj s bandaskami. Aj tí slovenskí. U južného suseda však našli zúfalých pumpárov, na každom litri benzínu boli stratoví, no museli predávať, v opačnom prípade by stratili licenciu. Pokračovali v predaji, veď opatrenie malo trvať len tri mesiace.

Vláda rozkázala trhu, pumpári sa zariadili po svojom

Postupom času však pumpári pritvrdzovali a zaviedli limit na tankovanie. Menšie čerpacie stanice na absurdných päť až desať litrov na jedno auto, a dokonca prešli aj na denný limit. Keď predali 60 litrov paliva, prišla záverečná. To sa však netýkalo len malých čerpacích staníc, ale aj siete MOL, teda lídra na trhu.

Ten dal limit sto litrov plus dovolil 20 litrovú bandasku, OMV zasa len 50 litrov v rámci tankovania plus 20 litrová bandaska. Pumpári zároveň začali veľmi kreatívne prepočítavať kurz maďarského forintu na euro.

Zjednodušene povedané: Slovák v prepočte zaplatil 1,45 eura za liter, nie približne 1,3 eura. Stále to však bol výhodný biznis, pretože na Slovensku medzitým už benzín stál viac ako 1,7 eura za liter. Na jednej nádrži sa tak dalo ušetriť aj 25 eur. Na maďarskej čerpacej stanici, napríklad v Rajke, stáli motoristi aj hodinu v rade. Maďarčinu ste v „šóre“ rozhodne nepočuli.

Duel Slováci vs. Maďari

To si samozrejme všimli aj v Budapešti, a preto urobili dve veci. Dočasné opatrenie sa predlžilo na ďalšie tri mesiace a zakázal sa predaj zahraničným autám. Pritvrdili Maďari, no Slováci sa nedali zahanbiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa