Niektorí politici, centrálni bankári či ekonómovia sú stále presvedčení, že inflácia nejakým spôsobom zmizne časom sama, prípadne ju ukončí ekonomická recesia. Odvolávajú sa na poslednú veľkú recesiu z rokov 2008 a 2009, ktorej predchádzali vysoké ceny komodít, ktoré sa následne prepadli.

nakup
Neprehliadnite

K rekordnej inflácii na Slovensku prispieva rast cien potravín

Iste, špekulanti sa práve teraz zbavujú komodít a ich ceny konečne klesajú, čo pravdepodobne dopomôže aspoň k spomaleniu inflácie. Problém vysokých cien to však zďaleka nerieši, na trhu s komoditami je totiž štrukturálny problém, ktorý nevyrieši ani recesia.

Komodít je málo, prebytok nehrozí

V roku 2009 boli zásoby komodít vysoké kvôli prepadu dopytu a cena musela zákonite klesnúť. Za poklesom teda neboli len špekulanti a ich zmeny v portfóliu, ale aj reálny prebytok na trhu. Tento scenár však teraz nehrozí.

Momentálne sú zásoby naprieč komoditným spektrom relatívne nízke a nezdá sa, že by sa to malo na budúci rok zmeniť. Preto je pravdepodobné, že aj keby nastala recesia, ceny komodít si nájdu svoje dno, ktoré nebude tak nízko, akoby si niektorí priali.

Cyklické komodity, ktoré závisia od výkonu ekonomiky, by sa mali prepadnúť najviac. Cena ropy Brent sa skutočne dostala pod úroveň 100 dolárov za barel po prvý krát od apríla. Momentálne proti nej hovorí azda všetko – dolár je na 20-ročných maximách a dopyt po čiernom zlate by mal zoslabnúť kvôli spomaľujúcej sa ekonomike.

Najlepším liekom na vysoké ceny komodít sú vysoké ceny komodít – to je staré porekadlo. Hovorí o tom, že pokiaľ sú ceny vysoké, dopyt poklesne a na trhu nastane rovnováha a korekcia ceny. Lenže zdá sa, že zatiaľ situácia na strane dopytu zďaleka nie je kritická. Saudská Arábia na začiatku júla určila ceny svojich dodávok na august.

Zvýšila ich na takmer rekordné maximá. Ceny svojich dodávok na ďaleký východ, kde je rast dopytu najsilnejší, určuje ako prirážku voči benchmarku arabskej ropy pre ázijský trh. Prirážka bola zvýšená o 2,8 doláru na barel na aktuálnych 9,3 dolára. To je len päť centov pod maximami, ktoré boli dosiahnuté pred pár mesiacmi.

Recesia-nerecesia, Saudi Aramco zvyšuje ceny dodávok

Ako by mohlo saudoarabské Aramco takto zvyšovať svoje ceny, ak by spoločnosť čakala slabnúci dopyt? Iste, sú tu obavy z recesie. Lenže obavy z embarga na ruské energie sú silnejšie. Milióny barelov ruskej ropy budú musieť byť nahradené a je veľmi pravdepodobné, že ponuka klesne rýchlejšie, ako klesne dopyt.

Saudská Arábia preberá velenie na trhu s ropou, zvyšuje ceny

Saudská Arábia je spolu so Spojenými Arabskými Emirátmi jedinou krajinou, ktorá dokáže významne navýšiť produkciu ropy. V minulosti dokázalo podobný objem vyprodukovať aj USA a Rusko, ale dnes prvá zo spomínaných krajín nemôže ďalej navyšovať produkciu z ekologických dôvodov a druhá z dôvodu vojny a sankcií. Rijád dostáva pravidelne žiadosti a prosby o navýšenie produkcie a postupne na tom začína pracovať. Jeho sebavedomie narastá, hoci ceny ropy Brent a WTI klesajú, na ľahkú ropu od lídra OPECu sa zvyšuje prirážka, ktorá momentálne dosahuje takmer 10 dolárov na barel, čo je tesne pod tohtoročnými maximami. Čo by za také možnosti cenotvorby dali ruskí naftári.

Zásoby voči spotrebe ropy veľmi rýchlo vymazali nadbytky z čias pandémie a padli najnižšie od roku 2014. Na budúci rok sa situácia len o málo zlepší. Musela by nastať skutočne monumentálna recesia a masívna deštrukcia dopytu, aby cena ropy padla na úroveň 65 dolárov za barel, ako to očakáva napríklad banka Citibank.

Naopak, Goldman Sachs si myslí, že cena ropy ešte len dosiahne nové maximá a to bez ohľadu na recesiu. To by bol skutočne čierny scenár, pretože by to znamenalo hrozbu ekonomického poklesu a zároveň ďalší rast ceny energií.

Americká investičná banka argumentuje, že existuje priveľký nesúlad medzi ponukou a dopytom a to sa musí vyriešiť, ak sa majú ceny znormalizovať. Tento argument hovorí, že to, že prichádza recesia, menení, že ropy je nedostatok.

To sa, samozrejme, netýka len ropy, zemný plyn je na tom veľmi podobne. Ceny zemného plynu napriek obmedzeniu dodávok z Ruska nedosahujú nové maximá, stále však zostávajú vysoké.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa