Na prelome mája a júna sa schvaľovalo embargo na ruskú ropu v rámci EÚ. Podľa plánu to malo znížiť závislosť Európy od ruskej ropy a zároveň to malo znížiť príjmy do ruského rozpočtu, ktorý financuje vojnu na Ukrajine.

KK26 Düsseldorf - Na snímke búrka nad Düsseldorfom 19. mája 2022. Nemecká meteorologická služba (DWD) vo štvrtok varovala, že západ Nemecka môžu popoludní zasiahnuť silné búrky, ktoré by sa mohli tvoriť až do piatka, pričom hrozí aj vznik tornád. FOTO TASR/AP
A thunderstorm moves over Duesseldorf, Germany, Thursday, May 19, 2022. Germany’s national weather service has warned that the west of the country could see heavy storms starting later in the day and going into Friday, with a possibility
Neprehliadnite

Európska nafta bez Rusov: Nemci otočili a s Poliakmi uzavreli pakt

V tom čase sa očakávalo, že ruská produkcia, ktorá za prvé štyri mesiace roka 2020 klesla o jeden milión barelov ropy denne, klesne o ďalší milión do konca roka. V čase napätého trhu a problémov so zásobovaním tento predpoklad ďalej zvyšoval ceny ropa a palív.

Prešli dva mesiace a zdá sa, že ruská produkcia je na tom lepšie, ako sa čakalo. Produkcia v máji a júni dokonca oproti aprílu narástla. Do konca roka je predpoklad, že o niečo klesne, ale odhad koncoročnej produkcie išiel za posledné dva mesiace nahor o 700-tisíc barelov ropy denne.

Tento faktor, spolu s rastúcou produkciou v Kanade a USA stojí za znížením napätia na trhu s ropou, čo sa prejavilo v poklese cien ropy aj palív. Tento vývoj už cítia aj slovenskí motoristi.

Ruská ropa: viac produkcie, menej exportu

Zvyšovanie ruskej produkcie ropy však cíti skôr domáci trh, kde sa rafinérie rozbehli na plné otáčky. To znamenalo vyššiu produkciu paliva, z ktorého časť však išla na export. Zhodou okolností, hlavne do Európy. Tá sa pripravuje na embargo a plní zásobníky.

Importy ruskej nafty dosiahli počas prvej polovice júla najvyššie hodnoty od marca, uviedla analytická spoločnosť Vortexa. Ani za jún neboli importy nafty z východu výrazne nízke, v skutočnosti boli len 10 percent pod 5-ročným sezónnym priemerom.

Iná situácia je však pri exportoch ropy. Jedna vec je ropu vyprodukovať, druhá ju dodať na trh a predať. Tu sa začínajú ukazovať ruské problémy. Hlavná nádej Ruska spočítavala v dodávkach do Číny a Indie, tie sú však momentálne o 15 – 40 percent nižšie, než boli maximá od začiatku invázie. Apetít ázijských gigantov zjavne slabne.

Čínska a indický apetít nie je nekonečný

Pre ilustráciou, počas mája bežne ruské tankery vozili do Číny a Indie dva milióny barelov ropy denne. Počas júla to bolo len 1,5 – 1,7 milióna barelov a prevezený objem stále klesá.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa