Od začiatku roka mali ceny palív len jediný smer. Lámali sa dlhoročné rekordy, začiatkom leta došlo aj na prepisovanie historických štatistík. Na prelome jún a júla začali motoristi vyhľadávať pumpy, kde ceny nezačínali dvojkou.

PK 28 Portland - Rybár Bruce Hodge loví ryby a v pozadí remorkér naviguje ropný tanker Eternal Sunshine z prístavu v Portlande v americkom štáte Maine 10. júna 2022. Z Mainu sa čerpá súrová ropa do kanadského Quebecu cez 380 kilometrov dlhý ropovod. FOTO TASR/AP

A tug boats guides the oil tanker Eternal Sunshine out of Portland Harbor while fisherman Bruce Hodge waits for a mackerel or striped bass to bite, Friday morning, June 10, 2022, in Portland, Maine. Crude oil is pumped from Maine to Que
Neprehliadnite

Deštrukcia dopytu sa rozbieha, ceny energií začínajú klesať

Odvtedy sa však trend otočil a dnes sa pri troche šťastia dá natankovať aj za 1,80 eura za liter. To čo by počas minulých rokov bola absurdná a neakceptovateľná cena, dnes značí 10 percentnú zľavu oproti prechádzajúcemu mesiacu a dôvod na opatrnú radosť.

Absurdné a neakceptovateľné ceny však predsa len zohrali úlohu, pretože motoristi začali, vzhľadom na prudký rast cien palív, viac rozmýšľať pred naštartovaním svojich spaľovacích motorov. Presa len, oproti minulému letu zdraželi palivá o 50 – 60 centov na liter, čo pri jednej nádrži zvyšuje náklady o desiatky eur. A nie každému stačí jedna nádrž mesačne.

Teraz sa však trend obracia a zdá sa, že by mohol pokračovať aj počas leta. V prospech poklesu hovoria obavy z recesie, čiastočný návrat pandémie covidu-19, ktorá opäť vracia ľudí do domácich kancelárii a už spomínaný nižší dopyt.

Ceny v ekonomike rastú takým tempom, že spotrebiteľ to schytáva zľava, sprava a aj zhora. Takže pri historických maximách cien palív si skrátka mnohí povedali, že s jazdením pre radosť je koniec. Dopyt po benzíne podľa EIA v USA je o 5 – 6 percent nižší ako o takomto čase pred rokom, čo predstavuje úsporu 0,6 milióna barelov benzínu každý deň.

Slováci zatiaľ nejazdia menej, práve naopak

Analytici si najskôr mysleli, že pôjde o neúplné údaje kvôli sviatkom, ale keď sa potvrdili aj počas ďalších týždňov, pôjde o spoľahlivý trend. Pokles zásob palív sa zastavil a aj tu nastal opačný trend. Zásobníky navzdory motoristickej sezóne v plnom prúde vykázali nárast. To dopomohlo k nižším cenám na burze a zľavám pre motoristov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa