Na starom kontinente sa rozbehla veľká diskusia, akým spôsobom zastaviť ceny energií, ktoré akoby nemali strop. Na stole je návrh Európskej komisie, ktorý obsahuje konkrétne návrhy. Momentálne sa ladia parametre spoločného postupu, názory na to najpodstatnejšie – teda strop na ceny (ruského) plynu sa rôznia.

Francúzsko podporí zavedenie cenového stropu na plyn dodávaný cez ruské plynovody, rovnako to vidí aj Holandsko. Taliansko navrhlo strop doplniť o všetky zdroje plynu, z ktorých EÚ plyn dováža, teda vrátanie LNG. S tým súhlasilo aj Belgicko, Poľsko či Grécko.

PK 18 Berlín - Na snímke uprostred sprava nemecký kancelár Olaf Scholz a predseda Európskej rady Charles Michel počas tlačovej konferencie po spoločnom rokovaní v Berlíne 9. septembra 2022. FOTO TASR/AP

German Chancellor Olaf Scholz, center right, and European Council President Charles Michel, center left, address the media after a meeting in Berlin, Germany, Friday, Sept. 9, 2022. (AP Photo/Michael Sohn)
Neprehliadnite

Brusel sa nemieni zľaknúť Moskvy, navrhuje energetický štít

Na čom však určite nie je zhoda v EÚ je cenový strop výlučne na ruský plyn. V diskusii padol návrh, že cenový strop sa môže týkať aj plynu z Nórska, ktorý v súčasnosti odoberá aj Slovensko.

Nóri sú ochotní diskutovať, ale cenový strop nevidia ako riešenie krízy. V súčasnosti Oslo vystriedalo Moskvu na pozícii najväčšieho dodávateľa plynu v Európe. Vo všeobecnosti sa však do procesu nórska vláda v procese príliš neangažuje a necháva energetické spoločnosti, aby si dohodli dodávateľské kontrakty.

Názory sú rôzne, Berlín váha

Nemecko je proti akýmkoľvek stropom na zemný plyn, pretože by to podľa nich zvýšilo spotrebu plynu a obmedzilo dodávky. Podľa Berlína je potrebné nájsť trhové riešenie pre ceny energií a nie manipulovať s cenami. Nemci sú si vedomí toho, že nebyť vysokých cien plynu v Európe, ruský plyn by sa nepodarilo tak rýchlo nahradiť. Okrem toho je takmer isté, že ak by EÚ nastavila strop na ruský plyn, jeho tok by sa úplne zastavil.

Nemecko už nedostáva ruský plyn a stále sme schopní plniť zásobníky. Trh už neočakáva, že skolabujeme, ak nebude ruský plyn.
Robert Habeck, nemecký minister hospodárstva a klímy

Na druhej strane, problém by mohli mať krajiny v strede Európy, ktoré ruský plyn ešte stále odoberajú, aj keď Slovensku medzi ne nevyhnutne patriť nemusí. Nemci by museli vrámci solidarity svoje zásoby zdieľať a vtom prípade by hrozili, že nebudú mať dosť plynu pre vlastnú spotrebu.

Máme zaistené dodávky zemného plynu v dostatočnom objeme aj pre prípad, že by Gazprom SPP zo sto percent krátil. V súčasnom období dochádza ku kráteniu zhruba na 70 percent a neovplyvňuje nás to. Nám už teraz Gazprom dodáva minoritu z množstva, ktoré sa spotrebováva.
Richard Prokypčák, šéf Slovenského plynárenského priemyslu

O jednotlivých návrhoch budú členovia EÚ ďalej rokovať. Napríklad zhoda na strop pre ceny elektrickej energie z iných ako plynových zdrojov existuje a podporuje ju aj Slovensko. Pozornosť sa tak upiera práve na ruský zemný plyn. Zavedenie stropu naň je v podstate ďalšou ekonomickou sankciou a vyžadovalo by si konsenzus, ktorý bude náročné nájsť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa