Slovenský plynárenský priemysel (SPP) odoberá väčšinu plynu od ruského Gazpromu. Časy sa však menia. Zásobníky sa plnia nie podľa kalendára, ale podľa situácie na trhu. Šikovnejší hráči dokážu získať lepšie ceny, ak sú dobre pripravení. Podobne je to aj s dodávkami plynu.

Bezplatnú dodávku zemného plynu doteraz Gazprom zabezpečoval len pre večné ohne pri pamätníkoch v mestách s titulom Mesto-hrdina alebo Mesto bojovej slávy.
Neprehliadnite

Plynári sa musia prispôsobiť novej realite, inak skrachujú

V súčasnosti Slovensko odoberá približne 60 až 65 percent plynu od Gazpromu, zvyšok kupuje priebežne na európskom trhu od rôznych dodávateľov.

Na začiatku tohto roka objednal SPP prvý LNG tanker, ktorý zakotvil na chorvátskom ostrove Krk. Ide o prvú, a rozhodne nie poslednú dodávku LNG na Slovensko. V budúcnosti ich bude oveľa viac, postupne sa dokončuje infraštruktúra, ktorá dovolí prepravu LNG na Slovensko.

Nové možnosti dodávok LNG plynu: z juhu aj zo severu

Slovensko v súčasnosti prostredníctvom plynovodu Bratstvo exportuje veľké objemy smerom do Českej republiky cez výstupný bod Lanžhot. Ešte viac plynu Slovensko exportuje smerom do Rakúska cez výstupný bod Baumgarten, ktorý následne pokračuje do Talianska. Taliansko je jeden z najväčších európskych importérov plynu.

Rím už má tri LNG terminály a plánuje budovať ďalšie. Ak bude mať viac alternatívnych dodávok, nebude potrebovať toľko plynu cez plynovod zo Slovenska. A to je dobre, pretože plyn môže prúdiť aj opačným smerom. Namiesto toho, aby ruský plyn prúdil cez Slovensko na juh, môže LNG prúdiť z juhu na Slovensko.

Sieť plynovodov a LNG terminálov, ktoré prepájajú Európu
Zdroj: ceep.be
Sieť plynovodov a LNG terminálov, ktoré prepájajú Európu

Dokonca nemusí ani prúdiť, pretože v prípade, ak by malo cez plynovod prúdiť jedným smerom desať miliárd kubických metrov ruského plynu a opačným smerom desať miliárd kubických metrov LNG, plyn môže rovno ostať tam, kde je. Ruský na Slovensku, LNG v Taliansku a udeje sa len finančné vyrovnanie. Ušetrí sa čas aj peniaze za transport.

Ak by sa ruské dodávky úplne zastavili, plyn by išiel opačným smerom z juhu na Slovensko. Kapacita je viac ako dostatočná, keďže tadiaľ prúdil plyn pre jednu z najväčších ekonomík v Európe. To však nie je jediná možnosť pre Slovensko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa