Berlín strúha jeden husársky kúsok za druhým a predvádza predtým nevídanú kreativitu. Na jar 2022 došlo k presmerovaniu dodávok plynu zo Severného mora prostredníctvom anglických LNG terminálov cez plynovod, ktorý sa z dôvodu dominancie Gazpromu nevyužíval.

Len sa využili možnosti, ktoré predtým ostávali nevyužité. Závislosť Nemecka na ruskom plyne klesla na 12 až 15 percent.

Rozostavaný plynovod Gazprom
Neprehliadnite

Gazprom hrá s Nord Stream 2 vabank, stavil 700 mil. USD

Aktuálne Berlín obrátil pozornosť na najväčší ruský exportný projekt poslednej dekády, Nord Stream 2. Ten bol dokončený v septembri 2021 a dokonca je natlakovaný plynom, aby sa mohol okamžite začať využívať.

Neprejde týždeň, aby Moskva nezdôraznila, že plynovod je pripravený na využitie a prispeje k ukončeniu energetickej krízy.

Berlín: odrežeme, upravíme, nastavíme

Nemecko s tým súhlasí, pretože nechať taký kus infraštruktúry len tak ležať nevyužitý v čase, keď je potrebné využívať kapacitu každej rúry na maximum, je príliš veľký luxus.

Aktuálne sa však Nemecko snaží budovať infraštruktúru na zvýšenie importov LNG. Už pred zimou 2022 by mal byť spojazdnený prvý LNG terminál, druhý bude hotový začiatkom roka 2024.

Plynovod Nord Stream 2
Zdroj: Wikipedia
Plynovod Nord Stream 2

Plynovod vedúci z pobrežia Baltického mora do vnútrozemia najväčšej ekonomiky a spotrebiteľa plynu v Európe sa rozhodne dá využiť. Podľa informácií Der Spiegel nemecké ministerstvo hospodárstva reálne zvažuje znárodnenie časti plynovodu, ktorý sa nachádza na nemeckom území, aby ho mohli odrezať od zvyšku plynovodu a upraviť infraštruktúru tak, aby privádzala LNG z Baltského mora.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa