Na konci augusta bolo v kanceláriách na Lakhtinského triede v St. Petersburgu veselo. Ruskému producentovi a exportérovi plynu sa podaril husársky kúsok. Vo svete zúri energetická kríza, exporty plynu klesli o tretinu, ale jeho zisky sú rekordné.

Neprehliadnite

Nemecko plánuje využívať Nord Stream 2, ale inak, ako plánoval Gazprom

Ceny plynu totiž počas prvého polroka 2022 dosahovali až sto eur za megawatthodinu (MWh), čo je takmer päťnásobok úrovne prvého polroka 2021. Čistý zisk k 30. júnu 2022 tak dosiahol v prepočte 41,3 miliardy dolárov. Na rozdiel od roka 2021 bude vyplatená aj dividenda akcionárom.

Výsledky za prvý polrok 2022 sú veľmi, veľmi, veľmi dobré. Vyplatíme rekordnú dividendu.
Alexei Miller, šéf Gazpromu

Gazprom je však v poslednej dobe skúpy na informácie o výhľade spoločnosti. Výsledky za prvý kvartál neboli prezentované vôbec, investori sa novinky dozvedeli až teraz v lete. Hoci v minulosti boli pravidlom kvartálne výsledky a telekonferencie s analytikmi, teraz nie je naplánované nič. Teda, okrem mimoriadneho stretnutia akcionárov, ktoré sa má konať 30. septembra.

Ceny plynu ešte nedosiahli vrchol

Ceny plynu stúpajú a Gazprom je presvedčený, že ešte stúpať budú. Počas tohto leta sa pohybovali v pásme 150 až 300 eur za MWh, čo je v prepočte 1 600 až 3 300 eur za tisíc metrov kubických. Podľa Gazpromu môžu na jeseň dosiahnuť ceny vrchol až na úrovni 4 000 eur za tisíc „kubíkov“. Boli by tak dvojnásobné oproti tým súčasným s rastom o 25 percent oproti posledným vrcholom z augusta.

To by mohlo znamenať, že ceny plynu budú dvojnásobné oproti prvému polroku. Zmenili sa však aj objemy, ktoré Gazprom dodáva. Plynovod Yamal už počas prvého polroka stál, ale najväčšia exportná vetva ruského plynu do Európy, teda Nord Stream fungovala naplno do júna. Koncom júna už objemy exportov cez Baltické more klesali na 40 percent kapacity, potom od augusta na 20 percent a teraz sa tok plynu zastavil úplne.

Plynovod Bratstvo od mája tiež prepravuje o polovicu menej, zatiaľ však stále prúdi. To je posledný prúd ruského zemného plynu do Európy. Iste, ešte existujú plynovody do Turecka resp. juhovýchodnej Európy. To sú Turk Stream a Blue Stream. Tie sa však kapacitou nedajú porovnávať s hlavnými tepnami, ktorými sú Nord Stream, Yamal a Bratstvo. Zatiaľ čo minulý rok tadiaľ pretieklo 128 miliárd kubických metrov plynu, momentálne je prietok o 90 percent nižší.

S tokmi plynu klesajú aj príjmy

Turk Stream a Blue Stream majú spoločnú kapacitu 47,5 miliardy metrov kubických plynu, minulý rok však prepravili len 30 miliárd kubických metrov. Hoci aktuálne rastú objemy exportov do Maďarska, z pohľadu Ruska ide o drobné objemy v stovkách miliónov kubických metrov.

Rusko si 50 rokov budovalo v Európe pozíciu stabilného dodávateľa plynu. Teraz ju vyhodilo oknom za päť mesiacov.
Ed Chow, analytik Center for Strategic and International Studies

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa