Reči o neustálom zvyšovaní penzií začínajú narážať na tvrdú realitu. Slovensko si dlhodobo nemôže dovoliť vyplácať plnohodnotné 13. dôchodky. Dôvod je jednoduchý: peniaze pre starších občanov štát získava odvodovým zaťažením pracujúcich ľudí. Lenže väčšina zamestnancov má len dvanásť výplat. Preto je trinásty dôchodok luxus odtrhnutý od reality slovenského pracovného trhu.

Politikov nedostatok peňazí nikdy príliš netrápil. Problém vždy riešili ďalším zadlžovním krajiny. Výsledkom nezodpovedného prístupu je verejný dlh vo výške 60,6 percenta HDP. Vyjadrené v peniazoch, naša krajina musí prevažne bankám vrátiť viac ako 60 miliárd eur. Alebo inak povedané: každý jeden Slovák má na sebe štátny dlh takmer 11-tisíc eur.

Pri pohľade na uvedené čísla začínajú politici diskutovať aj o rozumných riešeniach. Jedným z nich je návrh na automatické zmrazovanie dôchodkov. Statne sa tak v prípade, že štát si na ich vyplácanie požičia viac ako miliardu eur. Ministerstvo práce zároveň ubezpečuje, že do tejto sumy sa nebude počítať dotácia II. piliera. Razantne šetriť sa začne až potom, ako sekera v priebežnom dôchodkovom systéme v priebehu jedného roka prekročí 2 miliardy eur.

Vývoj verejného dlhu Slovenska
Infogram

Snaha o spravodlivosť pre pracujúci

Diskusiu o takejto zmene systému otvoril minister práce Milan Krajniak (Sme rodina). Udialo sa tak prostredníctvo návrhu novely zákona o primeranom hmotnom zabezpečení v starobe. V prípade presadenia zmien budú nezodpovedné rozhadzovanie peňazí brzdiť dve opatrenia.

Prvým je povinnosť vlády predložiť do parlamentu návrhy na stabilizáciu dôchodkového systému. Ak sa tak nestane v priebehu pol roka, až potom sa automaticky zmrazia penzie. Navrhované zmeny majú byť napísané v ústave a potom ich budúca vláda len tak ľahko nezruší.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa