Raz ľudia pochopia, že za všetko môže zlý a neempatický Richard Sulík (SaS). V duchu tohto hesla zablokoval finančnú pomoc Igor Matovič (OĽaNO). Výsledkom je, že ministerstvo hospodárstva už viac ako mesiac márne čaká na peniaze od ministerstva financií. Bez nich nie je možné podporiť kultúrny priemysel, autobusovú prepravu, či športovcov. Navyše podnikateľom v ťažkostiach momentálne štát neprispeje ani na nájom.

Zjavne už dozrel čas oplatiť týmto dvom pánom ich nezmyselné spory rovnakou mincou. Zákazom ich vstupu do reštaurácií, divadiel, kín, či na športové podujatia – pár súkromných reštaurácií už takéto zákazy vydalo. Ak ich bude väčšina, vplyvní politici si dva krát rozmyslia, či aj nabudúce budú do svojich nezmyselných sporov ťahať podnikateľov.

Peňazí v štátnej kase je dosť. Momentálne nie je žiaden dôvod blokovať financie. Svedčí o tom aj bez problémový prísun ďalších miliónov eur na pomoc vyplácanú prostredníctvom ministerstva práce.

Stopnutie peňazí rezortu hospodárstva je nehoráznosť. Podnikatelia so sľúbenými financiami počítali pri rozbiehaní biznisu po skončení druhej vlny pandémie. Časť z nich si dokonca zobrala úvery, ktoré mali pomôcť splatiť aj dotácie od štátu. No namiesto podpory im minister financií nečakane hodí pod nohy riadne poleno.

Dôvodom je snaha dať výchovnú lekciu R. Sulíkovi. Ním vedení liberáli ako jediní vo vláde odmietajú razantné zvýšenie deficitu. Argumentujú gréckou cestou. Avšak tam tvrdé šetrenie spôsobilo, že verejný dlh v rozmedzí rokov 2009 až 2020 stúpol zo 126,7 percenta HDP na 205,6 percenta HDP.

V kríze je čas investovať. Na úspory príde čas po skončení pandémie. To bude pravdepodobne najskôr až v roku 2022. Lenže ani toto nedáva ministrovi financií právo blokovať peniaze určené na pomoc podnikateľom. Po prvé, oni nemôžu za názory R. Sulíka. Po druhé, načo zvýšime deficit, keď časť podnikateľov necháme zbankrotovať?

R. Sulík svoje názory mení ťažko. Rokovanie je napriek tomu jediná šanca ako nájsť prijateľný kompromis. Ani minister hospodárstva nechce tvrdým šetrením pochovať domácich podnikateľov. Lenže hľadanie dohody nie je silnou stránkou I. Matoviča. Jeho hybnou silou je neustály konflikt a je mu jedno, že naň doplácajú nevinní podnikatelia.

S takýmto prístupom má reálnu šancu stať sa najhorším ministrom financií v histórií Slovenska. Dejiny sa totiž pýtajú na výsledky. Tými zatiaľ sú: jedna z najnižších pomoci v porovnaní s ostatnými rozvinutými krajinami, obrovský deficit a historicky najvyšší verejný dlh.

Aj iné štáty majú vysoké dlhy a deficity. No zásadný rozdiel je v tom, že svojím podnikateľom pomohli v ťažkých časoch pandémie a preto z krízy nakoniec vyjdú o niečo lepšie ako Slovensko.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa